Ponosna sam što sam sa sestrama donijela tri medalje za moju BiH

Karate reprezentacija Bosna i Hercegovina iz Gruzije sa Evropskog prvenstva za kadete, juniore i U21, koje je održano proteklog vikenda u Tbilisiju, vratila se sa šest osvojenih medalja.

Na smotri najboljih mladih karatista iz cijele Evrope, posebna atrakcija su bile tri mlade Bosanke Emina Sipović, Ajla Sipović i Nejra Sipović, koje su se vratile u Sarajevo sa tri osvojene medalje.

Emina Sipović je do zlatne medalje u kategoriji mlađih seniorki do 61 kg stigla kroz seriju impresivnih pobjeda nad predstavnicama Škotske 6:1, Srbije 7:5, Slovačke 11:5, Ukrajine 12:12 (prednost prvog poena), te je u finalu trijumfovala nad protivnicom Hanom Debeljak iz Slovenije s rezultatom 4:1.

Osvojila sam zlatnu medalju i postala viceprvakinja Evrope u kategoriji mlađih seniorki do 61 kg. Očekivala sam taj sjajni rezultat, budući da sam u proteklom periodu jako naporno trenirala, dva do tri puta dnevno i trud se na kraju isplatio”, rekla je Sipović za naš portal.

Bh. predstavnica je istakla da je sjajne savjete dobila od cijelog tima, a posebno je zahvalna selektorici Lejli Ferhatbegović Dizdarević.

“Najviše sam zahvalna svojoj selektorici Lejli Ferhatbegović Dizdarević koja me je, pored svojih stručnih savjeta u svakom od mečeva, motivisala i bodrila me do zadnje sekunde meča”, dodala je Emina.

Ona je dominirala u svim svojim borbama na takmičenju, ali je otkrila koji protivnik joj je bio najzahtjevniji.

Najteži meč je bio polufinale protiv predstavnice Ukrajine. Cijela borba od tri minute je bila izuzetno napeta, svakih nekoliko sekundi su bile akcije s jedne i druge strane. Meč se završio rezultatom 12:12 i ja sam pobijedila, jer sam imala prednost prvog poena”, objasnila je Emina Sipović i istakla da se tokom dodjele zlatne medalje osjećala neopisivo.

Njena sestra Ajla Sipović je u juniorskoj konkurenciji osvojila srebrenu medalju i postala viceprvakinja Europe, dok se Nejra Sipović okitila bronzom u kategoriji mlađih seniorki do 55 kg.

Sve tri smo imale isti cilj – zlatnu medalju. Međutim, kada je Nejra izgubila meč u četvrtfinalima, cilj nam je bio da ona osvoji bronzu, što se na kraju i ostvarilo. Tako da smo ponosne i sretne, jer smo Nejra, Ajla i ja osvojile bronzu, srebro i zlato, što je veliki uspjeh i jedinstven slučaj u svijetu da tri sestre osvoje medalje na tako velikom takmičenju”, naglasila je ponosno Emina.

Otkrila je svoje planove u nastavku karijere i koja joj je najveća želja.

“Uskoro nas očekuju nastupi na Premijer ligama u Egiptu i Maroku, te nastup na Evropskom seniorskom prvenstvu. Trenutno moja najveća želja jeste osvajanje medalje na istom, kao i osvajanje medalje na Svjetskom prvenstvu za mlađe seniorke u Veneciji koje me očekuje u oktobru”, zaključila je Emina Sipović za portal Radiosarajevo.ba.