instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Prijava sutkinje iz Gradačca protiv policije iz TK proslijeđena tužilaštvu, evo šta je navela

Prijava sutkinje iz Gradačca protiv policije iz TK proslijeđena tužilaštvu, evo šta je navela

Sutkinja Općinskog suda u Gradačcu Lejla Numanović koja je donijela rješenje kojim se odbija zabrana prilaska Nerminu Sulejmanoviću njegovoj nevjenčanoj supruzi Nizami Hećimović, a koju je on nakon toga svirepo ubio, kao i još dvije osobe, podnijela je krivičnu prijavu Federalnoj upravi policije protiv nekoliko osoba iz PU Gradačac, kao i MUP-a TK. 

Kako nam je potvrđeno iz FUP-a, nakon što je prijava zaprimljena, proslijeđena je nadležnom tužilaštvu na dalju ocjenu i postupanje.

Numanović je u prijavi navela okolnosti donošenja odluke po zahtjevu PU Gradačac da se Sulejmanoviću izrekne mjera zabrane prilaska nevjenčanoj supruzi zbog nasilja i nanošenja povreda.

Navela je da je 7. augusta ona bila dežurna sutkinja kada je dežurni policajac na pisarnicu predao zahtjev, da je zahtjev njoj ubrzo došao u rad, te da ga je zbog hitnosti odmah počela raditi.

Također je navela da su uz zahtjev dostavljene samo službene zabilješke u kojima je navedeno da je Nizama Hećimović prijavljivala nasilje u porodici od nevjenčanog supruga Nermina.

– Da bi Sud mogao po zahtjevu policije izreći određenu zaštitnu mjeru, uz zahtjev se, shodno zakonu, moraju priložiti dokazi – medicinska dokumentacija, izjava oštećene, ukoliko ne koristi blagodati zakona, izjava prijavljenog, zatim izjave drugih svjedoka, članova porodice, rodbine, kao i svih drugih svjedoka koji bi mogli potvrditi navode iz zahtjeva policije, kao i bilo koji drugi dokaz koji bi mogao to potvrditi – napisala je u prijavi sutkinja.

U prijavi je dodala i da je da je prije donošenja rješenja pozvala predstavnika PU Gradačac u svoju kancelariju, te da je proveden postupak u vezi s izricanjem zaštitnih mjera na način kako je to konstatovano u zapisniku.

U njemu je navedeno da PU Gradačac ostaje pri svom zahtjevu za izricanje tražene mjere, a da je ona u odsustvu potrebnih dokaza za donošenje mjera zaštite koja je tražena donijela rješenje kojim se odbacuje zahtjev MUP-a TK PU Gradačac.

Navela je i da je očekivala da će policija, s obzirom na to da je u obrazloženju navela da uz zahtjev nisu dostavljeni dokazi, policija poduzeti mjere na njihovom pribavljanju, ali da se to nije desilo.

Zatim je navela da je policija u petak blokirala zgradu Suda i da je tada saznala da je Sulejmanović navodno ubio svoju nevjenčanu suprugu i još dvoje ljudi i da je tada shvatila da je to čovjek za kojeg je tražena mjera za nasilje nad suprugom.

Na kraju je zaključila da je svoju odluku donijela u skladu sa zakonom, odnosno na osnovu dokaza kojih nije bilo niti je policija nakon njegog odbijanja poduzela mjere da ih pribavi.

– Meni ništa nije značilo ime Nermin Sulejmanović da bih posumnjala da se radilo o nasilniku – zaključila je Numanović.

Numanović je u prijavi ustvrdila i da je zloupotrijebljeno njeno rješenje sa greškom u imenu, “koje joj nije vraćeno nakon njene ispravke”, odnosno da ga je policija plasirala u medije kako bi umanjila svoju odgovornost i prebacila je na Sud, “aludirajući na njen nemar spram porodičnog nasilja, odnosno nasilja nad ženama”.

Za razliku od tvrdnji sutkinje Numanović, jučer su iz Uprave policije MUP-a TK saopćili da je Općinski sud morao donijeti mjeru zabrane prilaska nakon njihove prijave, te da je to činio i ranije na osnovu istog obima dokaza.

– Da je neosnovana ovako donesena odluka suda ukazuje i činjenica da je PU Gradačac u periodu od 1. januara do 31. jula 2023.godine, postupajući po zaprimljenim prijavama nasilja u porodici, Općinskom sudu u Gradačcu podnijela ukupno pet zahtjeva za izricanje 16 zaštitnih mjera prema devet lica, koji su od suda prihvaćeni i sve predložene zaštitne mjere su izrečene – naveli su iz Uprave policije MUP-a TK.

Podsjetimo da je i Ured disciplinskog tužioca VSTV-a formirao predmet po službenoj dužnosti s ciljem provjere zakonitosti postupanja sutkinje Numanović u ovom slučaju.

KOMENTARI