Prije 20 godina: Kako je Elvir Bolić pokorio Old Traford i ušao u historiju

Večeras se igraju utakmice 3. kola grupne faze Europske lige, a jedan od najzanimljivijih duela je okršaj Manchester Uniteda i Fenerbahçea na “Old Traffordu”.

Kada se spomenu ova dva kluba, jedna od prvih asocijacija je legendarna utakmica Lige prvaka odigrana 30. oktobra 1996. godine. Ovaj meč ušao je u historiju jer jeManchester United doživio prvi poraz na svom terenu u europskim kupovima.

Fenerbahçe je pobijedio 1:0, a strijelac historijskog pogotka bio je tadašnji bh. reprezentativac Elvir Bolić. On je 12 minuta prije kraja izveo sjajnu solo-akciju, izlomio braniča Đavola Davida Maya, a onda maestralno lobovao Petera Schmeichela.

Da bi se shvatilo kakav je podvig napravio Fenerbahçe, dovoljno je spomenuti sastav Manchester Uniteda koji je tog dana izveo Sir Alex Ferguson: Schmeichel, G. Neville, Irwin, May, Johnsen, Cantona, Butt, Beckham, Scholes, J. Cruyff, dok su u drugom poluvremenu u igru ušli i Poborský, Solskjear i P. Neville.

Osim Bolića zvijezde “Fenera” bili su Rüştü Reçber, Jay-Jay Okocha i Emil Kostadinov. Navijači kluba iz Istanbula nadaju se da bi se večeras mogla ponoviti historija.