instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Prijedor je najveće stratište bosanskih Hrvata, ali hrvatsku politiku to ne zanima

Prijedor je najveće stratište bosanskih Hrvata, ali hrvatsku politiku to ne zanima

Ovih dana navršava se 31. godišnjica strašnih zločina koje su srpske snage počinila nad prijedorskim Bošnjacima i Hrvatima. Prijedor je općina u kojoj je stradalo najviše Hrvata, no mnogi to i ne znaju, “zahvaljujući” licemjernoj politici.

Nakon genocida u Srebrenici, u Prijedoru je počinjen drugi najveći masovni zločin počinjen tokom agresije na BiH. Ubijeno je ukupno 3.176 civila od kojih je njih 166 bilo hrvatske nacionalnosti.

Samo u selu Briševo koje je potpuno sravnjeno napadom vojske VRS 24. jula 1992. godine na najmonstruoznije načine ubijeno je 67 civila.

Historičar Jasmin Medić, koji je i sam iz Prijedora, te je autor brojnih radova koji se tiču stradanja i zločina u ovoj općini, ističe da ne postoji niti jedno mjesto u BiH gdje toliko Hrvata pobijeno koliko u prijedorskom selu Biševo.

“Da, činjenica je da niti u jednoj opštini u Bosni i Hercegovini nije bilo toliko ubijenih civila hrvatske nacionalnosti koliko u Prijedoru. Tako da ne postoji niti jedno selo u Bosni i Hercegovini u kojem je toliki broj Hrvata ubijeno koliko u prijedorskom selu Briševo. Kada govorimo o hrvatskoj politici prema prijedorskoj regiji, moramo imati u vidu da ta regija nikada nije bila među prioritetima te politike. U međusobnim dogovorima hrvatske i srpske (odnosno srbijanske) strane u Karađorđevu i Tikvešu u prvoj polovini 1991. kao i u pregovorima u Grazu u maju 1992. godine između Radovana Karadžića i Mate Bobana o podjeli Bosne i Hercegovine – prijedorska regija trebala je pripasti Srbima”, ističe Medić.

Medić smatra da postoji nekoliko razloga zašto hrvatsku politiku ne zanimju žrtve Prijedora.

“Mišljenja sam da se radi o najmanje dva razloga takve politike hrvatske strane. Prvi je da je broj Hrvata u prijedorskoj opštini iznosio svega 5,6% prema popisu 1991. godine i zbog toga, u to vrijeme, niti Tuđmanu niti Bobanu ona nije bila važna. Drugi je taj da je Srbima iz strateških razloga bio značajan Prijedor radi povezivanja Krajine i Semberije. Dakle, cijela sjeverna Bosna (izuzev Cazinske krajine i malog dijela Posavine) pripala je srpskoj strani. Sve govori u prilog tome da je hrvatska strana odustala od sjeverne Bosne da bi na koncu rata zauzvrat dobila Kninsku krajinu i dijelove Slavonije – one dijelove Hrvatske koje su činile Republiku Srpsku Krajinu. Daytonskim mirovnim sporazumom Prijedor je pripao Republici Srpskoj, a hrvatska politika kako ona u Bosni i Hercegovini tako i ona iz zvaničnog Zagreba fokusirala se na Federaciju Bosne i Hercegovinu, odnosno zapadnu Hercegovinu i dijelove srednje Bosne u kojima su Hrvati značajan udio stanovništva”, kazao je Medić.

Dodaje da je jedan od razloga za ignoriranje žrtava Prijedora i politička situacija nastala nakon rata u Bosni i Hercegovini

“U cjelokupnom ‘postdejtonskom’ periodu na sceni je politički savez srpskih i hrvatskih nacionalista u Bosni i Hercegovini. Radi politike ‘nezamjeranja’ se ne govori o zločinima srpskih vojnih i političkih struktura nad hrvatskim civilima. Fokus političke borbe tog saveza je protiv probosanskih političkih partija i tome svjedočimo cijelo ovo vrijeme. Dakle, da su pripadnici Armije Republike Bosne i Hercegovine negdje počinili tako monstruozan zločin nad Hrvatima kao što su srpske snage to učinile u Briševu, o tome bi se itekako govorilo u hrvatskim medijima”, ističe Medić.

Na kraju je dodao kako se ne smiju praviti nacionalne razlike kada je riječ o žrtvama.

“I na kraju nešto moram posebno istaći. Prijedorski Hrvati doživjelu su istu sudbinu kao i prijedorski Bošnjaci i svi oni koji su žrtve zločina. U kulturi pamćenja, u svim obilježavanjima se ne pravi i nikada ne smije biti pravljena razlika na nacionalnoj osnovi među civilnim žrtvama u Prijedoru. Tako da, pamćenje na ubijene prijedorske Hrvate ćemo čuvati mi kad ih je već hrvatska politika zapostavila”, zaključuje Medić.

Za zločine nad hrvatskim civilima u Briševu 1992. nikada niko nije osuđen ni pred međunarodnim ni pred sudovima na prostoru bivše Jugoslavije. Jedan od rijetkih osumnjičenih za zločine počinjene nad bošnjačkim i hrvatskim civilima u Bosanskoj krajini, uključujući i zločine u Briševu, bio je komandant 6. bataljuna 6. sanske brigade VRS-a Mićo Praštalo. Praštalo je počinio samoubistvo u toku procesa 2018. godine.

KOMENTARI