PROSINEČKI VODI ZMAJEVE KA SNOVIMA: BiH remizirala na Ernst Hapelu i ide u višu diviziju

Fudbalske selekcije Austrije i Bosne i Hercegovine odigrale su večeras u odličnoj atmosferi 0:0 na “Ernst Hapel” stadionu i tako su Zmajevi ovjerili prvo mjesto u Grupi 3 UEFA Lige nacija. Nošeni podrškom preko 15.000 svojih navijača, izabranici Roberta Prosinečkog ostvarili su cilj.

Selektor Robert Prosinečki izveo je očekivan sastav, pa su za BiH od prve minute zaigrali: Šehić, Ćivić, Vranješ, Bešić, Višća, Duljević, Pjanić, Džeko, Šunjić, Zukanović, Sarić. U odnosu na prvi meč s istim rivalom, koji smo dobili pogotkom Edina Džeke u finišu, na desnom beku je zaigrao Ognjen Vranješ umjesto Todorovića.

Foda se odlučio za sljedeće fudbalere: Lindner, Dragović, Hinteregger, Arnautović, Alaba, Baumgartlinger, Žulj, Kainz, Schopf, Lainer, Lazaro.

Prvu priliku u šestoj minuti imao je Toni Šunjić, ali je loptu poslao glavom pored gola. Potom je i Bešić upropastio obećavajuću kontru, a uskoro je i opravdano poništen pogodak Edina Džeke zbog ofsajda.

Austrijanci su prvi put zaprijetili u 25. minuti, kada je Alaba slabo šutirao s 30-ak metara i lopta je otišla preko Šehićevog gola. Samo minut poslije smo uzvratili, ali je Vranješ poslao loptu glavom preko gola Lindera. Priliku je imao i Višća, ali se istakao Linder.

U 33. minuti vrlo lijep napad Zmajeva, koji je pokušao riješiti Džeko udarcem sa 17 metara, ali je lopta otišla malo kraj gola Austrije. Pet minuta poslije nakon smušenosti naše odbrane Arnautović je mogao sam krenuti ka golu Šehića, ali se zbunio i bivši golman Željezničara je to lagano ukrotio.

U finišu prvog dijela vidjeli smo dominaciju Zmajeva, a u 45. minuti majstorsko dodavanje Džeke nije iskoristio Višća koji je loše šutirao i na odmor se otišlo s početim rezultatom.

Drugo poluvrijeme je bilo još sadržajnije, a u uvodnim minutama domaći su bili znatno bolji. Tako su u jednom napadu Vranješ i Šunjić sačuvali naš gol požrtvovanim intervencijama, a Arnautović je pokušao i atraktivno škaricama.

Uzvratili smo preko Džeke u 56. minuti, ali je njegov pokušaj izblokiran i ostalo je 0:0. Dvije minute kasnije napadač Rome imao je možda i najbolju šansu za naš tim, sa nekih sedam, osam metara iskosa šutirao je za malo preko gola.

U 61. minuti Pjanić je loše izveo slobodnjak, a u kontri je zaprijetio Arnautović. Srećom po nas Austrijanac srpskog porijekla je loše šutirao. A onda u 64. minuti potez utakmice. Duljević je s iskosa s vrha šesnaesterca gađao suprotne rašlje, a Linder krajnjim naporom izbio u korner nakon kojeg je pokušao odlično i Zukanović. Lopta je, na nesreću, otišla za malo kraj gola.

Do kraja je ostalo 0:0, iako su domaći pokušali svim silama doći do gola. To ujendo znači da BiH ide u Diviziju A UEFA Lige nacija.