instant fap
NaslovnicaLokalne temeSanski Most

Sasina je sanska srebrenica

Sasina je sanska srebrenica

U selu Sasina obilježeva se 28. godišnjica zločina kojeg su srpske snage izvršile nad 65 Bošnjaka i Hrvata iz Sanskog Mosta, a kao trajno sjećanje na ovaj događaj.

Članovi porodica ubijenih žrtava, brojni građani kao i brojne delegacije iz društveno političkog života općine, danas su evocirali uspomene na jedan od najstrašnijih zločina koji su počinjeni na ovim prostorima tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Program obilježavanja započeo je u jutarnjim satima „Maršom mira“ iz centra grada, s Trga ljiljana, do spomen obilježja u Sasini. Sudjelovao je veliki broj učesnika, a na taj način se željela uputiti poruka da se ovakvi zločini više nikad i nikome ne smiju ponoviti. U noći između 21. i 22. septembra 1995. godine, u neposrednoj blizini katoličke crkve u Sasini, strijeljano je 65 nedužnih civila, među kojima i jedna žena.

Žrtve su na mjesto pogibije dovezene iz nekoliko logora gdje su bili zatočeni. Nedužni ljudi su brutalno likvidirani ispred farova autobusa kojim su dovezeni na stratište, a njihova tijela su ukopana na mjestu gdje se odigrao zločin. Strijeljanje su igrom slučaja preživjele dvije osobe koje su kasnije svjedočile o ovim događajima. Masovna grobnica u selu Sasina ekshumirana je neposredno nakon što je Sanski Most oslobođen, a tijela nedužnih žrtava ukopana su na šehidskom mezarju Poljak-Šehovci.

Na lokalitetu gdje je ekshumirana masovna grobnica u Sasini, sada se nalazi novoizgrađeno spomen obilježje na kojem se nalaze imena 65 žrtava.

Na spomen obilježje koje sjeća na ovaj zločin brojne delegacije su položile cvijeće te je učenjem dove i fatihe odata dužna počast nevinim žrtvama zločina. Delegacije i građani su zatim posjetili šehidsko mezarje Poljak-Šehovci gdje su ukopana tijela žrtava koje su ekshumirane iz masovne grobnice u selu Sasina. Na spomen turbe na ovom mezarju položeno je cvijeće, a prisutni su se učenjem fatihe sjetili svih ubijenih žrtava.

KOMENTARI