instant fap
NaslovnicaSanski MostLokalne teme

„Šetnjom za istinu i nezaborav“ – Dani stradanja građana Sanskog Mosta

„Šetnjom za istinu i nezaborav“ – Dani stradanja građana Sanskog Mosta

Sutra će se tradicionalnom „Šetnjom za istinu i nezaborav“ obilježiti Dani stradanja građana Sanskog Mosta iz 1992. godine. Taj dan će  brojne delegacije i građani, te učenici sanskih škola posjetiti više lokacija gdje će  na spomen ploče položiti cvijeće i odati počast svim nastradalim s početka agresije na ovaj grad.

Na ovaj dan prije dvedeset i tri godine  izvršena su hapšenja čelnih i značajnih ljudi Sanskog Mosta i ovaj dan se može slobodno označiti kao početak srpskog terora, progona i genocida nad bošnjackim i hrvatskim življem. Ovaj dan je uvršten i u Odluku o obilježavanju značajnih datuma i manifestacija koju je donijelo Općinsko vijeće Sanski Most.  Hapšenja koja su počela 25. maja 1992. godine, te  napad na naselja Mahala, Muhići i Otoke, te ratni zločin u Hegića kući, bili su uvod u kasnija tragična dešavanja i progon koji je izvršen nad nesrpskim stanovništvom i u ostalim dijelovoma općine, počev od Trnove, Demiševaca i Kamengrada, te 31. maja Hrustova i Vrhpolja.

Prvi veliki zločin na području općine Sanski Most se desio u Hegića kući u naselju Muhići. U podrumu ovog stambenog objekta ubijeno je tada devet nevinih civila koji su tu potražili spas od granatiranja, među kojima je bila i trudnica u osmom mjesecu trudnoće. S toga i sutrašnja manifestacija počinje u naselju Muhićima, u 10 sati ispred Hegića kuće, gdje će se polaganjem cvijeća na spomen ploču odati počast nevino ubijenim sanskim civilima.  Isti dan u 10.30 će biti upriličen čas historije u prostoru Hamzibegove džamije, koja je srušena 27. maja 1992. godine i bila jedan od brojnih islamskih objekata koji su porušeni za vrijeme okupacije sanske općine.

Potom će se u 10. 45, cvijeće položitii i na spomen ploču dr. Mehe Alagića  koji je   bio  jedan od intelektualaca koji su se među prvima našli na udaru okupatorskih vlasti, te i na spomen ploču Nailu Selmanu, velikom patrioti, koji je ubijen tokom napada na Mahalu. Nakon toga, u 11 sati i 10 minuta, biće upriličena posjeta i gradskoj dvorani, koja je krajem maja i u mjesecu junu 1992. godine bila koncentracioni logor gdje je zatvoreno preko hiljadu građana uništenih naselja Mahale, Muhića i Otoke i ostalih dijelova sanske općine.  Organizacini odbor za obilježavanja dana stradanja građana Sanskog Mosta putem lokalnih medija je uputio javni poziv građanima da svojim prisustvom uveličaju  obilježavanje ovog historijskog datuma.

KOMENTARI