instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Šta Islamska zajednica u BiH misli o – vanzemaljcima?

Šta Islamska zajednica u BiH misli o – vanzemaljcima?

Na web-stranici Islamske zajednice Bosne i Hercegovine postoji i rubrika naziva Pitanja i odgovori, u kojoj na pitanja muslimana iz BiH i dijaspore odgovara prof. dr. Enes Ljevakovićkoji je na funkciji fetva-i-emin, što znači da je zadužen da odgovara na pitanja iz oblasti islamskog prava.

Prof. dr. Ljevaković odgovara na razna, obična i neobična pitanja, među kojima su ona o vanzemaljcima, o držanju kunića, kornjača i hrčaka u kući, o kastraciji mačaka, skidanju filmova s interneta, da li igranje videoigrica kvari post…

Krenimo redom.

Dakle, pitanje glasi:

Koji je stav islama o NLO-u, da li NLO stvarno postoji, spominje li se bilo šta slično u Kur'anu ili nekim hadisima? Postoji mnogo snimaka i fotografija na kojima se jasno vidi NLO, sad pitanje je šta je to ustvari.

Možete li mi malo više reći o tome kako islam gleda na NLO i da li se u prošlosti dešavalo nešto slično.“

Odgovor je sljedeći:

„To je u sferi naučne fantastike. Nema potvrde o postojanju NLO. Neka se time bavi nauka. Kur'an govori o drugim svjetovima (meleki, džini,), mimo svijeta ljudi, ali nema dokaza da se to tumači u kontekstu rasprava o NLO.“

Evo što je savjetovano osobi koja ima pitanje o “skidanju” piratskih filmova s interneta: „Skidanje filmova s interneta može biti šerijatski zabranjeno po dva osnova: prvi osnov je nedoličan sadržaj, tj. ako u sebi sadrži nemoralne scene ili poruke, a drugi je ukoliko je film zaštićen autorskim pravom i naznačena zabrana njegovog presnimavanja (skidanja). Ako postoji jedan ili drugi razlog, ili oba, presnimavanje je šerijatski zabranjeno i grešno djelo.“

Također, na pitanje da li je problem gledati filmove u kojima se spominju grčki “bogovi”, odgovara se riječima: Preporučili bismo Vam da se bavite korisnijim stvarima od tih besposlica.

Kornjača kao kućni ljubimac nije problem, ali hrčak jeste. Na pitanje o držanju kunića u kući, odgovara se:

„Držanje kunića kao kućnog ljubimca nije izravno zabranjeno niti dozvoljeno. Osnovni princip je dopustivost. Za zabranjenost nekog djela ili postupka potreban je dokaz. U konkretnom slučaju nema dokaza za zabranjenost.“

Kada smo kod kućnih ljubimaca, još jedno pitanje glasi:

Imam mačku u kući pola godine, ali sad mijauče i traži da se pari. Je li grijeh kastrirati mačku po islamu ili da je pustim u prirodu?“

Odgovor:

„Ukoliko postoji potreba za kastracijom životinje, dozvoljeno je. Postupite kako mislite da je bolje za životinju.“

Ako vas zanima da li igranje videoigara za vrijeme ramazana kvari post, evo odgovora: „Videoigrice ne kvare post, ali umanjuju njegovu vrijednost, posebno ukoliko se pretjeruje u tome. Trošenje vremena na videoigrice je beskorisno i u ramazanu je pokuđenije nego u neko drugo vrijeme. Ramazan treba koristiti za činjenje ibadeta, a ne za igru i zabavu.“

Još jedna zanimljiva prepiska:

Pitanje: „Interesuje me kakav je propis digitalne fotografije u islamu. Da li je dozvoljeno biti fotograf, slikajući halal stvari (npr. prirodu, poslovne ljude, sport, građevine itd.) i prodavajući te slike microstock agencijama (gdje ih poslije kupuju razne medijske kuće, novine, firme, banke itd..)?“

Odgovor: „Budući da je fotografisanje u islamu načelno dozvoljeno, nema zapreke da se musliman bavi fotografskim zanimanjem. Ne treba slikati ono što je u islamu zabranjeno (golotinja, pijanke, terevenke, pornografske sadržaje i sl.).“

A naišli smo i na ovo:

Pitanje: „Majka mi je hranila piliće i kad su bili za klanje, pozvala je katolika da joj zakolje piliće. On vjerovatno Bismillu nije proučio niti Božije ime spomenuo pri klanju, mada majka kaže da je ona kasnije, dok ih je čistila, učila Bismilu. Da li je to meso haram? Znam da je uKur'anu navedeno da je meso pri čijem se klanju nije spomenulo Allahovo ime haram, ali mi je žao majke koja je s dosta truda hranila piliće zbog nas.

Odgovor je, između ostalog: „U navedenoj situaciji, proučite Bismillu prije jela.“

KOMENTARI