instant fap
NaslovnicaSanski Most

Stručno predavanja o uzgoju malina

Stručno predavanja o uzgoju malina

-U organizaciji Specijalizirane zemljoradničke zadruge „Apimed“, u prostoru Srednje poljoprivredne škole „Sanus Futurum“, održano je stručno predavanje o uzgoju maline i ostalog jagodičastog voća.

slika1

 

Predavači su bili stručnjaci za ovu oblast koji dolaze iz prehrambene industrije „Klas“ iz Sarajeva, koja je jedna od vodećih kompanija po pitanju uzgoja i prerade jagodičastog voća u Bosni i Hercegovini. Proizvodnja jagodičastog voća, a posebno maline, posljednjih godina nalazi se u stalnom usponu, te je sve veći interes domaćih poljoprivrednika za uzgoj ovog voća, čemu svjedoči i do posljednjeg mjesta ispunjen prostor u Srednjoj poljoprivrednoj školi u Sanskom Mostu.

Stručno predavanje organizovano je od strane pčelarske zadruge „Apimed“, koja je na području sanske općine prva pokrenula organizovanu proizvodnju i otkup jagodičastog voća. Prvih godina, pomenuta aktivnosti zasnivale su se na edukaciji i zasnivanju zemljišnih parcela, da bi u posljednje četiri godine broj malinara porastao na pedeset, koji na vlastitim poljoprivrednim imanjima vrše uzgoj ove voćne kulture.

Prema riječima Emsuda Kadirića, predstavnika Apimeda, ova grana poljoprivredne proizvodnje na području sanske općine bilježi kontinuirani rast, a pored Sanskog Mosta, „Apimed“ trenutno servisira potrebe i vrši edukaciju malinara iz Ključa i Prijedora. Prema riječima Esada Babića, inžinjera voćarstva, inače rukovodioca pogona za preradu jagodičastog voća u firmi „Klas“, ova kompanija 2003. godine pokrenula je projekat vazan za otkup i proizvodnju jagodičastog voća, koji je podržan od strane poljoprivrednih poroizvođača.

Klas je u to vrijeme jedini na području Federacije BiH imao hladnjaču za skladištenje ovog voća. Posljednjih godina bilježi se trend rasta ovakve vrste proizvodnje voća, i trenutno na području Federacije BiH ima oko petnaestak hladnjača. Upravo je i ovo predavanje organizovano kako bi svoja iskustva prenijeli na ovdašnje proizvođače maline, kao i zainteresovali nove, jer bez stručne edukacije i pravilnog uzgoja, nemoguće je proizvesti kvalitetan proizvod, istakao je Babić.

Prilikom uzgoja maline treba posebno voditi računa o stručnoj proizvodnji i primjeni najmodernijih agrotehničkih mjera. Inače, područje općine Sanski Most pruža optimalne uslove za uzgoj malina, ali i drugih jagodičastih voćnih kultura, te je u s kladu stim u narednom periodu potrebno stvarati pretpostavke za skladištenje ove vrste voća i njenu preradu, te otkup.a

KOMENTARI