instant fap
NaslovnicaMagazin

Surova istina o čipsu

Surova istina o čipsu

Kada biste svakog dana pojeli kesicu čipsa, za godinu biste u organizam unijeli pet litara ulja, rezultati su najnovijih istraživanja. Osim ulja, unijeli biste i velike količine masti, šećera i soli.
Mnogima je čips omiljena grickalica prilikom gledanja televizije, posebno fudbala i filmova, i ispijanja piva. Nekima je i zamjena za obrok na poslu.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da u samom čipsu postoje sastojci koji izazivaju zavisnost.

Kada jedete čips, u ustima automatski osjećate ukus soli, a taj efekat u industriji zovu “eksplozija ukusa”. Čips također ima dosta masti što daje, kako industrija to zove, “osjećaj punih usta.

Mi to osjećamo putem nerva koji se zove trigeminus, koji se nalazi iznad i iza usne duplje. On dalje šalje informacije mozgu. Što je bolji “osjećaj punih usta”, to je veća želja kod ljudi za čipsom.

U kombinaciji sa solju i masnoćom dolazi i šećer koji se nalazi u krompirskom skrobu. To je dobitna kombinacija tri ukusa koje naš mozak instinktivno voli, a koja je potencijalno opasna za naše zdravlje.

Kada se prekomjerno konzumiraju, oni povećavaju rizik od gojaznosti, hipertenzije, dijabetesa tipa 2 i koronarnih oboljenja.

Međutim, čips nije štetan samo za odrasle već može biti štetan i za nerođene bebe, ako ga trudnice prekomjerno unose tokom trudnoće. Istraživanja ukazuju da je previše čipsa prilikom trudnoće podjednako opasno kao i pušenje cigareta.

A uzrok toga je toksična hemikalija koja se nalazi u čipsu i koja se zove akrilamid, koja nevidljiva, bezukusna i nema miris ali, je povezana sa oštećenjem DNK.

KOMENTARI