instant fap
NaslovnicaVijestiMagazin

Treba biti pozitivan-najgori savjet koji možete da date nekome

Treba biti pozitivan-najgori savjet koji možete da date nekome

Društvo silovito nameće pojedincima da moraju da budu srećni i da treba pozitivno da razmišljaju. Međutim, psihološkinja Suzan Dejvid smatra da to nije dobro.

Koliko puta ste dobili prijateljski savet kako treba samo da razmišljate pozitivno i da budete srećni i da će sve biti u redu? Suočavanje sa svakodnevnim problemima najčešće se završava ovakvom porukom. To se ne dešava u nedostatku inspiracije, već društvo silovito nameće pojedincima da moraju da budu srećni i da treba pozitivno da razmišljaju. Međutim, psihološkinja Suzan Dejvid smatra da to nije dobro.

Ona jasno želi da stavi do znanja da ona nije protiv takvih poruka, naprotiv. Suzan Dejvid napisala je “Oksfordski priručnik za sreću” u kojem je proučila kako ljudska bića mogu da dosegnu više nivoe sreće.

Nju brine to što takav društveni diskurs paradoksalno vodi ljude ka većem stepenu nezadovoljstva, umesto sreće.

Ona to pokušava da objasni na sledeći način:

“Lepota življenja neodvojiva je od njenih nedostataka. Zdravi ste sve dok se ne razbolite. Provodite vreme sa dragim i voljenim ljudima sve dok vas nečija smrt ne rastavi. Imate posao koji volite, sve do trena kad stvari prestanu da štimaju. Važno je da kao ljudska bića razvijamo kapacitete za izlaženje na kraj sa lošim mislima i emocijama, i da ih lakše prihvatimo”, kaže Suzan Dejvid.

Ono što je brine u poruci “budi srećan/a” je da ljudi pretpostavljaju kako treba da ostave po strani crne misli i teške emocije jer su one znak slabosti. To onda sprečava ljude da budu iskreni prema sebi. To potiskuje njihovu sposobnost da uče iz iskustva.

O koncu to sprečava celokupno društvo, uključujući i decu, da dosegnu visok nivo blagostanja i sposobnosti da se brzo oporave od životnih teškoća.

Zato je bolje ne biti fokusiran na sreću, kao cilj sam po sebi, već se zapitati “šta ja to smatram vrednim ili šta mi je važno” i “kako da svakodnevno stremim tome” bez pritiska da moram da budem zadovoljan.

Kad se fokusiramo na ono što je suštinski važno za nas, sreća postaje sporedna stvar, zaključuje Suzan Dejvid.

Izvor

KOMENTARI