Trener Amela Tuke govorio o tome koliko još bh. atletičar može dati: Da je bio kao u Dohi, osvojio bi zlato

Oči bosanskohercegovačke javnosti jučer su bile uperene ka Amelu Tuki. U finalnoj trci na 800 metara, bh. atletičar završio je šesti, tako da je Bosna i Hercegovina i dalje ostala bez medalje.

Nakon trke, Tukin trener Gianni Ghidini komentarisao je rezultat bh. atletičara. Na samom početku, Ghidini je rekao da trka nije imala favorita:
U ovom finalu nije bilo favorita. U ovako sporoj trci Amel je sigurno mogao do medalje, međutim zadobio je udarac u drugoj krivini. Iskreno ja nisam vidio kada se to dogodilo, ali sasvim sigurno je utjecalo na konačan rezultat trke. Ta povreda, iako nije teška, sve je pokvarila, započeo je Ghidini svoj intervju za N1.

Očekivanja uvijek postoje. Ovdje je bilo 6-7 atletičara koji su se borili za tri medalje. Dugo smo se pripremali za ovo, iako Amel nije bio u formi u kakvoj je bio kada je osvojio medalju na Svjetskom prvenstvu u Dohi. Imao je povredu stopala i kasnio je 15 dana sa pripremama. Da je to bio onaj Amel iz Dohe, osvojio bi zlato, nastavlja trener našeg najuspješnijeg atletičara.

Govorio je i o uticaju povrede na njihov plan za trku.

Nažalost, nakon tog udarca, Amel kaže da je izgubio korak, na kraju je ostao zatvoren u sredini grupe, a prva trojica su u zadnjoj krivini uspjeli da se odvoje od ostatka grupe i tu je bio kraj. Ali dobro, to je život i to je sport. Mi idemo dalje. Sljedeće godine nas čeka novo svjetsko prvenstvo u kojem također imamo određena očekivanja, objašnjava Ghidini.

Posebno je talijanski trener dao osvrt na to koliko Tuka, s obzirom na godine, još može u atletici.

On ima 30 godina. 31-godišnji Rotich je danas osvojio srebro. Ništa još nije gotovo. Kada je u pitanju njegovo tijelo, Amel je i dalje u punoj snazi. Nadam se da će ga zaobići povrede i da će ubuduće ostati motiviran i trenirati do sljedećih Olimpijskih igara. Sve je moguće, završio je Ghidini.