instant fap
NaslovnicaSanski MostLokalne teme

“Tukli su palicama, kablovima, drvenim štanglama”

“Tukli su palicama, kablovima, drvenim štanglama”

Prvi svjedok Tužilaštva BiH na suđenju Mirku Vrućiniću, optuženom za zločine počinjene na području Sanskog Mosta i Prijedora, ispričao je da je 1992. godine premlaćivan nakon zatvaranja.

Mirzet Karabeg, nekadašnji predsjednik Izvršnog odbora općine Sanski Most, kazao je da je uhapšen 25. maja 1992. godine. “Dolaze po mene i kažu: ‘Mirzete, ići ćeš u policiju na informativni razgovor.’ Došli su predstavnici redovnog i rezervnog sastava policije.

Ti informativni razgovori trajali su od 25. maja do 31. oktobra 1992. godine, kada sam pušten sa Manjače”, rekao je svjedok. Na pitanje ko je tada bio načelnik policije, on je odgovorio da nije siguran da li je tada bila izvršena smjena, odnosno da li je Vrućinić postavljen umjesto Dragana Majkića za načelnika. “Navodno da Dragan Majkić nije htio izvršavati naloge stranke SDS. Do 25. maja nije bilo ubistava, odmah 26. i 27. maja 1992. godine Sanski Most je granatiran”, kazao je svjedok.

U optužnici se navodi da je Vrućinić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti(SJB) i član Kriznog štaba u Sanskom Mostu, od aprila do decembra 1992. učestvovao u udruženom zločinačkom pothvatu, koji je za cilj imao progon nesrpskog stanovništva. Vrućinića terete za progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva u sklopu kojeg su vršena ubistva, prisilna preseljenja, protivzakonita zatvaranja, prisilni nestanci. Svjedok Karabeg je kazao da je bio zatočen sa drugim nesrpskim stanovništvom u zatvoru u policiji i garaži fabrike “Betonirka”. Na oba mjesta je, kako je naveo, premlaćivan i nije mu “jasno kako je ostao živ”. “Tukli su palicama, kablovima, drvenim štanglama. Mene kad su tukli po pet-šest puta na dan”, prisjetio se svjedok.

Pojasnio je da su zatvorenici morali ići pognute glave kada bi ih prozvali, odmah se okrenuti leđa prema zidu, dići ruke uz zid, nakon čega bi, kako je kazao, slijedilo batinanje. Karabeg je rekao da je 28. augusta odveden u logor Manjača, gdje nije udaran i gdje je ostao do razmjene 31. oktobra. Na pitanje optuženog Vrućinića zašto je grupa u kojoj je bio on bio zadnja upućena na Manjaču, svjedok je kazao da ne zna. “Ostali ste živi jedino zbog toga što ste ilegalno prebačeni na Manjaču”, kazao je optuženi svjedoku. Karabeg je naveo i da su njegove sestre ostvarivale kontakt sa Mirkom Vrućinićem, tražeći dozvolu da ga posjećuju. Nastavak suđenja zakazan je za 13. maj.

KOMENTARI