Smješten u sjeverozapadnom dijelu Bosne i Hercegovine, Unsko-sanski kanton sa svojom ljepoticom Unom prkosi ljepotom ostalim kantonima. Središte Unsko-sanskog kantona je dakako grad Bihać, kroz koji ova smaragdno plava rijeka i protiče.

Grad je ovo koji svake godine raširi krila velikom broju turista, koji zadovoljni i sretni odlaze iz ovog dijela naše zemlje.

“Prema statističkim podacima prikupljenim od strane registriranih pružalaca usluga smještaja, od januara do juna 2015. godine područje Unsko-sanskog kantona posjetilo je 5505 turista (3305 domaćih i 2200 stranih), te se ostvarilo ukupno 8604 noćenja (5027 domaća i 3577 strana turista).

Prosječno zadržavanje turista na području ovog kantona u istom periodu je 1,5 dana.

Kada upoređujemo kretanje broja turista i ostvarenih noćenja s istim periodom iz prethodne godine onda možemo primijetiti sljedeće:

– u odnosu na broj domaćih turista od januara do juna 2014.god. zabilježen pad od 4,8 posto.

– u odnosu na broj stranih turista  od januara do juna 2014. god. zabilježen porast od 27,17 posto.

– u odnosu na ukupan broj turista  od januara do juna 2014. god. zabilježen porast od 5,82 posto.

– u odnosu na broj noćenja domaćih turista od januara do juna 2014. god. zabilježen pad od 0,53 posto.

– u odnosu na broj noćenja stranih turista od januara do juna 2014.god. zabilježen porast od 17,74 posto.

– u odnosu na ukupan broj noćenja turista od januara do juna 2014.god. zabilježen porast od 6,33 posto”, kazali su za portalRadiosarajevo.ba iz Turističke zajednice USK-a.

Dodali su također da je činjenica da navedeni podaci nisu i podaci o stvarnom kretanju turista na području USK-a, zbog postojanja tzv. sive ekonomije.

“Mišljenja smo da će se u budućem periodu promijeniti svijest pružalaca usluga smještaja, te da će slika kretanja turista na ovom području, u dogledno vrijeme potpuno drukčije izgledati”, ističu iz Turističke zajednice.

Inače, značajno bogastvo ovog kantona čine prirodne ljepote, jer ovo područje obiluje rijekama, manjim i većim vodotocima, toplim izvorima, pećinama i šumama. Blizina Plitvičkih jezera i Jadranskog mora, izgrađenost prometnica i planirana izgradnja infrastrukturnih objekata mogu doprinijeti boljem korištenju ovog prirodnog resursa i razvoju tranzitnog turizma, te predstavljaju temelj za razvoj boravišnog iizletničkog turizma.

Atraktivne rijeke Una, Sana, Dabar, Krušnica, Klokot, Unac i Korana, bogatstvo šuma, termomineralni izvori i ostale turističke pogodnosti ovog kraja, također doprinose turističkoj ponudi.

A.B., Radiosarajevo.