instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

TURISTIČKI BUM U BIH: Ljetna sezona obara rekorde

TURISTIČKI BUM U BIH: Ljetna sezona obara rekorde

Iako se još nije završila, ova turistička sezona može biti proglašena najuspješnijom do sada, kazala je za „Avaz“federalna ministrica okoliša i turizma Edita Đapo.

U jeku ljetne, već se prave planovi za zimsku sezonu, s posebnim akcentom na vjerski turizam, koji je aktuelan cijele godine.

Trud se isplati

Podatak da je samo u julu kroz Sarajevski aerodrom prošao 109.141 putnik, što je i rekord, dokaz je uspješnosti ove sezone. Broj noćenja u odnosu na prvo polugodište lani uvećan je za 6,9 posto.

Najviše noćenja ostvarile su naše komšije, Hrvati (14,5 posto), a zatim turisti iz Turske (11,1 posto), Srbije (10,9 posto), Italije (6,3 posto) i Slovenije (6,1 posto). Po dužini boravka u BiH prednjače turisti iz Južnoafričke Republike, s prosječnim zadržavanjem od 5,6 noći, Irci sa 3,7 noći, Kuvajćani sa 3,1 noći i gosti s Malte s tri noći.

Ovi podaci dokaz su da se sav trud isplatio, ističe ministrica Đapo.

– Uloženo je dosta truda u promociju cijele Federacije i sada svjedočimo dobrim rezultatima našeg rada. Organizatori SFF-a uradili su odličan posao, vijest o dolasku svjetske zvijezde Roberta de Nira prenijeli su svi mediji širom svijeta i mnogi su tako čuli za našu zemlju. Radili smo dosta i na promociji Sarajeva, ali i Mostara, Međugorja, Neuma, Jajca, Bihaća – govori Đapo.

Pripreme za zimsku sezonu već su počele, a ministrica najavljuje da bi i ona trebala biti mnogo uspješnija od prethodne.

– Poseban akcent stavljamo na vjerski turizam, koji je aktuelan cijele godine. Turiste je potrebno dovesti u zemlju, ali im i ponuditi nešto kvalitetno – dodala je Đapo.

Regulirati rad

Zakon o turističkim zajednicama još u julu 2014. proglašen je neustavnim i do danas rad zajednica nije reguliran. Reforma turističkog sektora je neizbježna, a i u Reformskoj agendi ponuđen je novi zakon o turizmu, kao i potpuna transformacija ovog sektora.

– Mi trenutno radimo na tri zakona: o turizmu, boravišnoj taksi i ugostiteljskoj djelatnosti. Valjan instrument za pospješivanje razvoja turizma jesu i poticaji ili transferi za turizam – zaključila je ministrica Đapo.

Programi vrijedni podrške

Iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma kazali su nam da će, nakon dobivanja mišljenja o programima za sufinansiranje iz nadležnih ministarstava, biti objavljen javni poziv.

Programi koji su okarakterizirani kao vrijedni podrške i na kojima će ovo ministarstvo raditi radi razvijanja turizma su: Razvoj i unapređenje planinsko-ruralnog turizma, sportsko-avanturističkog turizma, podrška agencijama koje dovode turiste u BiH, poboljšanje ponude suvenira te podrška manifestacijama međunarodnog karaktera koje će pomoći u dovođenju stranih turista u našu zemlju, kao i građenju brenda i tradicije BiH.

KOMENTARI