instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Tuzlaci bi elektronske zdravstvene knjižice i recepte mogli dobiti u 2022. godini

Tuzlaci bi elektronske zdravstvene knjižice i recepte mogli dobiti u 2022. godini

Zdravstveni sistem Tuzlanskog kantona još uvijek nije u potpunosti informatiziran i to zbog tromih procedura javnih nabavki. Međutim, u 2022. godini planiran je završetak ovog procesa, potvrdili su iz Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja.

Priča o informatizaciji zdravstvenog sistema u Tuzlanskom kantonu pokrenuta je prije sedam godina, ali ovaj projekt nikada nije u potpunosti zaživio. Do danas su tri zdravstvene ustanove izvršile interne digitalizacije, ali nisu povezane u jedinstveni sistem.

Kao glavni problem navedene su trome procedure u sistemu javnih nabavki, međutim, prema prognozama iz Zavoda zdravstvenog osiguranja TK, informatizacija zdravstvenog sistema će u potpunosti biti okončana u 2022. godini.

Osigurano devet miliona KM

Kako su naveli iz ove institucije, za završetak projekta osigurano je devet miliona konvertibilnih maraka, a taj novac je ugrađen u finansijskom planu zavoda za ovu godinu.

Inače, pokretanje inicijative, priprema dokumentacije i izrada projekta informatizacije zdravstvenog sistema u Tuzlanskom kantonu dogodila se u vrijeme mandata kantonalnog ministra zdravstva Bahrudina Hadžiefendića.

“Proces informatizacije zdravstvenog sistema izuzetno dugo traje zbog obaranja tenderskih procedura. Žalbe su izuzetno dugo rješavane u Uredu za žalbe, ali konačno imamo informaciju iz Zavoda zdravstvenog osiguranja TK da su osigurana finansijska sredstva te da će se krenuti u smjeru završetka projekta”, kaže za Klix.ba Hadžiefendić, koji danas obnaša funkciju direktora za medicinske poslove u Univerzitetskom kliničkom centru u Tuzli.

Sa te pozicije, on navodi da je završetak ovog projekta od izuzetnog začaja, istaknuvši da tuzlanski UKC već desetak godina ima uspostavljen interni informacioni sistem, što dodatno olakšava rad zaposlenicima.

Kako kaže, sve klinike su elektronskim putem spojene sa laboratorijom te se nalazi čitaju kroz računarski sistem, a od 2008. godine uspostavljen je i sistem koji se koristi za očitavanje RTG, CT i MRI snimaka.

“Informatizacijom koja je planirana na nivou kantona unaprijedit će se ono što mi imamo, uz osavremenjavanje jačine prijenosa slika, nalaza i svega ostalog. Također, ovaj projekat će veoma biti značajan za primarni i sekundarni nivo zdravstvene zaštite te apoteke”, naglašava Hadžiefendić.

Pozitivni efekti savremenog sistema

Potpuna informatizacija zdravstvenog sistema predviđa i uvođenje elektronskih zdravstvenih knjižica i recepata, a među glavnim efektima su efikasnija zdravstvena zaštita pacijenata, sa manjim gužvama u zdravstvenim ustanovama i kraćim listama čekanja te značajnim finansijskim uštedama u zdravstvenom sistemu.

Spomenutih devet miliona konvertibilnih maraka, koji su predviđeni u budžetu Kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja potvrdila je i Vlada Tuzlanskog kantona.

Vrijedi kazati da je osim završetka informatizacije zdravstvenog sistema u 2022. godini planirano i kreiranje kvalitetnije zdravstvene zaštite, uz proširenje palete usluga u najmnogoljudnijem kantonu u Federaciji BiH.

KOMENTARI