instant fap
NaslovnicaSanski MostLokalne teme

Vrhpolje promet/ Potrošnja peleta, primjer iz Sanskog Mosta

Vrhpolje promet/ Potrošnja peleta, primjer iz Sanskog Mosta

U prethodnim mjesecima, kada su BiH okovali sibirski minusi, povećala se i potraga za ogrjevom, bilo da je riječ o ugljenu, peletu ili nečemu drugom.

Međutim, vijest koja je odjeknula u bh. medijima jeste ta da je uveliko zavladala nestašica peleta u BiH, te da i sami bh. proizvođači ne mogu zadovoljiti potražnju na tržištu.

Vođeni ovom informacijom razgovarali smo sa Esadom Sinanovićem, vlasnikom firme Vrhpolje – Promet iz Sanskog Mosta, koji nam je objasnio dva različita primjera potrošnje peleta.

  • Pel-Tec kotao 24 Kw sa samočišćenjem i Tach regulacijom , objekat 9x9m , stiropor fasada 10cm, sobna temperatura 25, potrošnja od Novembar- februar = 2,5 tona!!!!
  • Komšija kotao 25 Kw drugog proizvođača, bez samočišćenja ,kuća 10×9 m, fasada 8cm, temperatura sobna ,potrošnja novembar februar =4,5 tona.

Peć koju kupci prodaju komšijama je najbolja preporuka.

Prvi u startu skuplji ali?

Znate li šta je pelet?

Drveni peleti su standardizirano oblikovani štapići proizvedeni od presovanog usitnjenog drveta ili piljevine. Prave se pod veoma visokim pritiskom, pod kojim se podiže temperatura drveta i stvara se prirodno „ljepilo“ te peleti uspijevaju zadržati oblik valjka i nakon što se ohlade, bez ikakvih dodatnih vezivnih sredstava.

Imaju vrlo nizak sadržaj vlage (ispod 10 posto) što omogućava vrlo visoku efikasnost sagorijevanja. Koriste se u pećima za grijanje stambenih objekata ili za proizvodnju električne energije kao zamjena za ugalj.

Smatra se jednim od rijetkih apsolutno prirodnih, sigurnih i zdravih energenata, za razliku od tradicionalnih energenata koji se troše u bh. domaćinstvima.

KOMENTARI