Životna priča Marcusa Rashforda: Unitedovo čudo od djeteta čelnici Cityja odbili “jer je prenizak”

Koliko puta ste čuli za sintagmu “u pravo vrijeme na pravom mjestu”? Ništa bolje ne može opisati napadača Manchester Uniteda Marcusa Rashforda.

Unitedov tinejdžer je rođen na Noć vještica, 31. oktobra 1997. godine, a svoju karijeru gradio je u Fletcher Moss Rangersima, iz kojeg su u United došli, između ostalih, Wes Brown i Danny Welbeck.

Nakon Fletcher Moss Rangersa koji se nalazi u južnom dijelu Manchestera, njegova priča se trebala nastaviti u drugom dijelu grada. Onom plavom. Naime, njegov brat Dwain je bio na probnom radu u Manchester Cityju kao skaut i kao pojačanje je predložio Marcusa.

No, tog jula 2014. godine skauting služba Građana ga nije željela ni dovesti na probu, jer je “bio prenizak za fudbalera” sa svojih 180 cm.

Derek Langley, šef skauting službe Uniteda, ga je nakon samo jednog gledanja na utakmici doveo, a Rashford se odmah počeo dokazivati, što iz ljubavi prema klubu, što zbog toga jer je želio dokazati koliko je City pogriješio.

Na svom debiju u juniorskoj Ligi prvaka u septembru prošle godine protiv PSV-a je kao kapiten postigao dva gola u pobjedi 3:0.

Zanimljivo, i u svom debiju u prvom timu Uniteda je postigao dva gola protiv Midtjyllanda u šesnaestini finala Evropske lige. I onda u debiju u Premierligi protiv Arsenala ponovo je dva puta pogodio protivničku mrežu.

Zaista impresivno, no ono što Rashforda izdvaja od ostalih “čuda od djeteta” koji na svojim debijima zadive fudbalski svijet je način na koji je ovaj dječak iz Manchestera dobio priliku za igru u svom voljenom klubu.

United je izgubio prvi meč protiv Midtjyllanda (2:1), a pred uzvrat menadžer Crvenih đavola Louis van Gaal je imao mnogo problema s povrijeđenim igračima – čak 13 igrača je bilo van stroja.

I ponovo je na klupu, nakon mečeva u ligi protiv Watforda i Leicestera, stavio mladog Rashforda.

Ni sam Rashford nije vjerovao da bi mogao zaigrati, posebno zbog činjenice da je United imao zaostatak iz prve utakmice.

“Ne moraš gledati utakmicu jer sigurno neću igrati”, poručio je Marcus svojoj mami koja je tako propustila pogledati uživo ostvarenje sna svog sina.

No, na zagrijavanju pred meč jedini zdravi napadač iz prvog tima Anthony Martial se povrijedio, te je Van Gaal 15 minuta prije početka utakmice prišao Rashfordu i rekao mu: “Večeras igraš od prve minute”.

Rashford je tokom prvog poluvremena zbog treme djelovao poprilično izgubljeno na terenu, a u poluvremenu je holandski trener, koji je tokom karijere stvorio desetine vrhunskih fudbalera, izdvojio Marcusa na stranu i dao mu očinski savjet.

“Previše ‘lutaš’ po terenu. Često ideš na krilne pozicije, nemoj to raditi. Poslušaj me, stalno budi u šesnaestercu i sigurno ćeš postići gol”.

Savjet je urodio plodom, a Marcus je postigao dva gola i preko noći postao zvijezda.

Svi koji ga bolje poznaju kažu kako njega slava ne može promijeniti. Po prirodi je šutljiv i skroman, što je i dokazao u intervjuu nakon što je jučer sa dva gola potopio Arsenal.

“Nemam vremena za slavlje. Sutra imam ispit iz hemije”, izjavio je srednjoškolac koji sedmično zarađuje “samo” 500 funti, a nema sumnje da će uskoro dobiti otprilike sto puta veću povišicu.