instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Znate li zašto je Federacija BiH podijeljena na kantone?

Znate li zašto je Federacija BiH podijeljena na kantone?

Deset kantona, nazvani prema geografskim odrednicama, čine jedan entitet Bosne i Hercegovine, Federaciju.

Federacija BiH je zvanično svoje postojanje počela 30. marta 1994, donošenjem Ustava u kojem se konstitutivni narodi bili Bošnjaci i Hrvati: Srbi su tada potpadali pod tzv. ostale.

Prvi dogovor o FBiH pao je u Washingtonu, 1. marta 1994, potpisivanjem preliminarnog sporazuma o stvaranju Federacije. Potpise na dokument stavili su Mate Granić, Haris Silajdžić i Krešimir Zubak. Sporazum je formaliziran 18. marta 1994 i njime je dogovoreno primirje između Hrvatskog vijeća obrane (HVO) i Armije BiH.

Dogovoren je ustroj teritorija s bošnjačkim i hrvatskim građanstvom u Republici BiH, preoblikovan u Federaciju, koja se sastoji od kantona, s jednakim pravima i odgovornostima.

Kantonalni sistem trebao je spriječiti dominaciju jednog narodanad drugim.

Washingtonski sporazum je trebao biti samo prva faza dogovora, dok je druga faza trebala biti uključivanje srpske strane u pregovore. Prema ovoj ideji, Republika Srpska je trebala nestati, a BiH bi bila zemlja sačinjena od kantona. Ovo je nekoliko puta najavio Zubak, no kasnije su Amerikanci odustali od te ideje.

Vašingtonski sporazum je vodio ka donošenju Ustava koji je, da bi se izbjegla podjela po etničkom principu između Bošnjaka i Hrvata, odredio da se imena kantona daju po geografskom, a ne etničkom principu.

A jedan od prvih planova za podjelu BiH na kantone datira iz 1992, i poznat je kao tzv. Cutileirov plan. Suština ovog plana bila je u konstituiranju Bosne i Hercegovine kao države konstitutivnih jedinica na nacionalnom principu. Po prijedlogu sporazuma, naša zemlja trebala je biti decentralizirana država triju konstitutivnih naroda, s deset provincija, posebnim statusom Sarajeva i centralnom vladom.

U četiri provincije vlast bi imali Bošnjaci, u tri provincije Srbi, a u dvije Hrvati. Deseta provincija bila bi mješovita hrvatsko-bošnjačka. Plan je, kako je kasnije tvrdio Jose Cutileiro, navodno odbio Alija Izetbegović, nakon razgovora s američkim ambasadorom u Jugoslaviji Warrenom Zimmermanom. Zimmerman je tada obećao Izetbegoviću da će SAD priznati BiH ako odbaci Cutileirov plan.

Napomene radi, Daytonski sporazum iz 1995, čiji je sastavni dio Ustav BiH, prihvatio je FBiH kao federaciju kantona, koji ne mogu imati nacionalni predznak. Mada je svima poznato da postoji pet kantona s bošnjačkom većinom, tri kantona s hrvatskom većinom i dva tzv. mješovita, nigdje se u Ustavu FBiH ne kaže da su to nacionalni kantoni, ili da većinski narod u njima ima više prava od drugog naroda koji je u manjini.

KOMENTARI