instant fap
NaslovnicaBiHslajder

22 godine od zločina u Foči

22 godine od zločina u Foči

22-godine-od-zlocina-u-foci_1408514464U znak sjećanja na žrtve zločina počinjenih na brojnim stratištima u Foči, članice Udruženje “Žena-žrtva rata” danas će položiti cvijeće i proučiti Fatihu ispred zloglasnih logora – Sportske dvorane “Partizan” Foča i KPD Foča te na taj način obilježiti 22. godišnjicu ratnog zločina nad Bošnjacima u Foči.

-Udruženje “Žena-žrtva rata” s drugim nevladinim organizacijama obići će stratišta i najveće logore a to su “Partizan” gdje je izvršeno masovno i sistematsko silovanje bošnjačkih djevojčica, djevojaka i žena i logor KPD Foča – kazala je u izjavi za Agenciju Fena predsjednica Udruženja Bakira Hasečić.

Ističe da će ovom prilikom ponovno pozvati međunarodnu zajednicu i pravosuđe BiH da napokon počnu primjenjivati strategiju procesuiranja ratnih zločinaca, jer žrtve i svjedoci svakodnevno umiru.

Hasečić podvlači da je ono što se desilo u Foči bilo sistematsko silovanje nad bošnjačkim ženama i djevojčicama.

-Da ne spominjem čuvenu Karamanovu kuću gdje su djevojčice više godina bile zatočene, čak su neke puštane u poodmakloj trudnoći, mnoge su prekinule trudnoću kako dijete koje je plod silovanja ne bi donijele u svoju porodicu – kaže Hasečić.

Do danas u Haškom tribunalu za zločine počinjene u Foči osuđeni su Dragoljub Kunarac na 27 godina zatvora, Radomir Kovač – 20, Dragan Zelenović – 15 i Zoran Vuković – 12.

Pred Sudom BiH osuđeni su Gojko Janković na 34 godine, Neđo Samardžić na 24, Radovan Stanković na 20, Savo Todović na 12, Miodrag Nikačević na 10, Novica Tripković osam i Mitar Rašević na sedam godina.

Pred Okružnim sudom u Trebinju na 14 godina osuđen je Ranko Stevanović.

Hasečić upozorava da u posljednih nekoliko godina nema hapšenja na području Foče, gdje su, ističe, počinjeni stravični ratni zločini.

-Želimo da uputimo poruku i upit Tužilaštvu BiH – kada će napokon primijeniti protokol potpisan s Tužilaštvom Srbije da isporuče ratne zločince kojima su dali utočište u Srbiji kako bi im se sudilo po mjestu nadležnosti izvršenog ratnog zločina?. Naša poruka bi bila da napokon Tužilaštvo počne primjenjivati strategiju procesuiranja ratnih zločinaca na području BiH, a posebno Foče – potcrtala je Hasečić.

U periodu 1992-1995. godine izvršen je zločin masovnog i sistematskog silovanja, djevojčica, djevojaka, žena u logoru “Partizan”, a njihovi najrođeniji su odvedeni u KPD-om Foča, a nekima se do danas gubi svaki trag.

Prema bazi podataka koje ima Udruženje “Žena-žrtva rata”, u Foči je ubijeno 585 žena, i to nije konačan spisak, kažu u ovom udruženju.

KOMENTARI