“Otac mi je prošlog proljeća pokazao naučni članak o otkriću piramida u Bosni. Bilo mi je jasno da to moram istražiti”, ovako austrijski režiserAleksandar Kerschner iz Nussdorfa objašnjava šta ga je natjeralo da o istorijski vrijednom otkriću napravi film koji će premijeru imati 9. aprila.
“Ova tema izaziva kontroverze”, objašnjava austrijski režiser u intervjuu za austrijski regionalni medij Meinbezirk.
Alternativni historičar Semir ‘Sam’ Osmanagić je zbog svog otkrića na meti napada, naročito iz Egipta.
Osmanagić, koji živi na relaciji SAD-BiH, objavio je 2005. godine na konferenciji za novinare otkriće dvije piramide i sistema tunela starog 12.000 godina u blizini bosanskog gradića Visoko.
“Iako je Osmanagić sa svojim timom prikupio mnogo dokaza, više puta je napadnut u medijima, od organizacija i historičara”, kaže Kerschner i objašnjava jednostavan razlog za napade:
“Na mnogo načina historiju bi morali ponovo pisati što se ne uklapa u shvatanja onih koji ne žele dovoditi u pitanje ‘pouzdana saznanja’.”
Ali Osmanagić nikada nije odustao i nastavio je pretraživati područje oko Visokog. U međuvremenu je njegov tim pronašao dokaze koji pokazuju postojanje ne samo dvije nego pet piramida.
“Osmanagić je ubijeđen da, ako bi na pravi način izdvojio brda iz zemlje oko Visokog, natjerao bi i zvanične institucije na promjenu stava. Upravo onako kako je piramide otkrivene u Kini 80-ih godina UNESCO imenovao dijelom svjetske baštine”, uvjeren je austrijski filmaš.
Kerschnera je toliko oduševilo otkriće bosanskih piramida da je u ljeto 2015. odlučio lično upoznati Osmanagića. U junu prošle godine otišao je u Visoko noseći svoju specijalnu kameru za snimanje “misterije na dnu”.
“Osmanagić mi je pokazao sve lokacije i sistem tunela koji krije brojna iznenađenja”, s oduševljenjem priča Kerschner o putovanju u Visoko.
Sada ponosno najavljuje svoj film Piramide u Bosni koji će premijeru imati 9. aprila u kinu Mank.
“Publika će kroz film saznati sve o ovom fenomenu”, najavljuje Kerschner.
KOMENTARI