instant fap
NaslovnicaLokalne temeUSK

Banjalučke Nezavisne novine pišu o vehabizmu u Bihaću

Banjalučke Nezavisne novine pišu o vehabizmu u Bihaću

Povod za pisanje raznim medijima među kojima i banjalučkim Nezavisnim novinama, koje su naglasile problem vehabizma u Krajini, dala je emisija “Mreža” Federalne televizije.

ako građanima Krajine nije savim jasno zašto su oči čitave države usmjerene u njih, jer vehabije u svojoj okolini skoro i ne sreću, odgovore bi mogli potražiti u razmijericama nekoliko lica iz vjerskog života.

Da bošnjacima nedostaje sposobnost  rješavanja problema dijalogom, pokazuje ovaj primjer eskalacije ličnog obračuna suspendiranog imama Asmir ef. Fatkića sa sadašnjim rukovodstvom Bihaćkog muftijstva, do te mjere da se opasnost od terotizma spočitava čitavoj Krajini i Islamskoj zajednici, koja se baš ovih dana svim silama trudi da se ogradi od terorizma i nasilnog ekstremizma.

– Mnogo džemata u Krajini je izvan sistema Islamske zajednice, ali to ne smeta muftiji bihaćkom Hasanu efendiji Makiću, jer je vehabizam njegov program nad Krajinom, rekao je u emisiji „Mreža“ Federalne televizije , imam džamije Klokot Asmir efendija Fatkić, iako je jedino njegov džemat izvan sistema Islamske zajednice.

Naime, nakon što ga je komisija Rijaseta BiH razriješila dužnosti, njegovi mještani iz Klokota, gdje je imam, zadržali su ga u službi na svoju odgovornost. Još 2007. godine dok je obavljao dužnost predsjednika IZe Bihać nekoliko puta se fizički obračunavao sa svojim prethodnikom. Razriježen dužnosti zbog istupa u medijima i narušavanja ugleda Islamse zajednice. Prošle godine je dobio priznanje za građansku hrabrost Duško Kondor, a nagradu mu je uručila šefica Ureda Vijeća Evrope u BiH Mary Ann Hennessy. Tim povodom gosti u njegovoj džematskoj kući prošle bili su i Svetlana Broz i Gradimir Gojer.

– Tačno je, postoji nekoliko lokacija na kojima se u privatnim kućana okupljaju vehabije, potrdio je Muftija bihački, ali kaže da to nije stvar Islamske zajednice. Ima privatnih kuća u kojima se okupljaju selefije, ali broj tih ljudi u Bihaću i Krajini je zanemariv u odnosu na prisutnost istih udrugim dijelovima BiH. Logično, kako se radi o privatnim objetkima, niko osim državnih institucija zaduženih za sigurnost nema pravo da ulazi u iste.

Nezavisne novine, namjerno ili zbog nepoznavanja terminologije, navode da se radi o “medžlisima”, pa se stiče dojam da su u pitanju čitava naselja i gradovi, dok je ispravan termin u “mesdžid” gdje se radi o prostorijama pojedinih stambenih objekata.

Bilo kako bilo, činjenica je da se zbog ovog slučaja čitavoj Krajini spočitava da je legelo selefijskog pokreta, što u realnosti i na terenu nema veze s istinom.

abc

KOMENTARI