Borussija i Real Madrid u polufinalu Lige prvaka!

U šokantnoj završnici utakmice, u sudijskoj nadoknadi, fudbaleri Dortmunda uspjeli su se vratiti iz minusa i 1:2 preokrenuti na 3:2.

Prvu pravo priliku fudbaleri Dortmunda imali su u 16. minuti kada je Robert Lewndowski pokušao lobovati Cabalera ali njegov šut odlazi preko gola. Promašaj Poljaka nije demoralisao domaćina koji je imao sjajnu podršku sa tribina, te su se nastavili napadi na gol Malage.

Gostujući fudbaleri igrali su dosta oprezno i poprilično disciplinovano u odbrani, te su svoju šansu vrebali iz kontranapada.

pak, u 25. minuti odrbana Milionera slabo je reagovala, tačnije Santana je loptu slabo izbacio glavom, uslijedila je sjajna razmjena pasova trojice fudbalera Malage, da bi na kraju akciju sjajnim šutem završio Joaqin, nakon to je prethodno odličnom fintom iz igre izbacio jednog fudbalera Borussije.

Nakon pogotka gostiju postalo je jasno da produžetata neće biti, te su igrači u žuto-crnoj opremi krenuli još ofanzivnije ka golu Malage, koja je noćas irgala u plavo-bijelim dresovima. Kloppovi fudbaleri su po svaku cijenu željeli još u prvom poluvremenu doći do izjenačujućeg gola. To im je pošlo za nogom u pet minuta prije kraja prvog dijela igre kada je nakon gola Roberta Lewendowskog proključao Westfalen. 1:1 bio je rezultat prvog poluvremena.

Iako su imali rezultat koji ih je vodio dalje igrači Malage nisu se branili, a visoko postavljena odbrana gostiju otklanjala je sve opasnosti koje su prijetile njihovom golu, te su pokušavali dugim loptama pronaći svoje napadače.

Da su gosti bili ozbiljni u svojim nakanama pokazala je i situacija iz 82. minute. Eliseu je svojim golom na asistenciju Baptiste utišao 80.000 vatrenih navijača Dortmunda.

U 90. minuti uslijedila je prava ludnica. Prvo je Dortmund došao do poravnanja preko Reusa, da bi na 2. minuti sudijske nadoknade Santana pogodio za pobjedu od 3:2. Eksplodirao je Westfalen!

Cristiano Ronaldo; foto: Getty Images

Iako se i nakon prvog meča u Madridu i pobjede od 3:0 znalo da je Real putnik u polufinale Lige prvaka, fudbaleri Josea Mourinha plasman među četiri najbolja tima Starog kontinenta potvrdili su i večeras u Istanbulu. Kraljevi su poraženi sa 3:2.

Već na samome početku utakmice svi planovi i taktike Fatiha Terima pali su u vodu kada je u 7. minuti za vodstvo Kraljeva pogodio Cristiano Ronaldo. Portuglaca je sjajnim pasom poslučio Sami Khedira, a Ronaldo je preostao lakši dio posla da loptu pospremi u mrežu Galate. Već tada je bilo jasno da je Real ovjerio put u polufinale, obzirom da čak ni četiri gola u mreži tima iz Madrida Imperatorovom sastavu ništa ne bi značilo.

Rani gol pokvario je sve planove što se do kraja prvog poluvremena itekako osjetilo na igri domaćih fudbaler. Do kraja prvog poluvremena povreda Michaela Essiena primorala je Josea Mourinha da obavi prvu izmedju. Umjesto nekadašnjeg igrača Chelseaja u izgu je ušao Alvarao Arbeloa. Prvih 45 minuta okončano je vodstvom gostiju.

Iako su znali da prolaz u narednu fazu takmićenja nemoguća misija fudbaleri Galate nisu željeli razočarati svoje fanove. U 57. minuti aistenciju Sneijdera iskoristio je Eboue koji je silovitim udarcem sa vrha šesnaesterca pogodio gol Lopeza za poravnanje rezultata.

Nisu se domaći igrači mislili tek tako predati. Samo tri minute nakon izjednačenje Galatu je u vodstvo doveo Sneijder na asistenciju Sarioglua, a samo 60 sekundi kasnije proključao je Ali Sami Yen. Didier Drogba je pokazao koliki je majstor kada je petom „kuglu“ pospremio u mrežu Kraljeva za vodstvo domaćih od 3:1. U tom trenutku do kraja je ostalo nešto manje od 20 minuta, a Galati su falila dva gola kako bi eliminisala Real.

Ipak, do kraja su fudbaleri Reala uspjeli stići do drugog gola. U drugoj minuti sudijske nadoknade zabio je ponovo Cristiano Ronaldo, najbolji strijelac ovogodišnjeg izdanja Lige prvaka.