NaslovnicaUncategorized

Danci prizemljili lale

Danci su priredili prvi veliko iznenađenje na Evropskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini. U okviru prvog kola grupe B uspjeli su u Kharkivu pred 70 hiljada gledalaca da savladaju jednog od favorita za osvajanje prvog mjesta, selekciju Holandije golom Krohn-Dehlija u 24. minutu.

Kada se pogledaju svi statistički podaci iz ovog meča, sve je išlo na stranu Holanđana. I posjed lopte, i šutevi prema golu i izgledne prilike. Jedino što lale nisu uspjele je da postignu gol. Iako je holandski selektor Bert van Marwijk u finišu susreta sve karte bacio u napad, mreža danskog tima ostala je netaknuta.

Prvo poluvrijeme proteklo je u znaku fudbalera Holandije, koji su nastojali svim silama da već od starta riješe pitanje pobjednika. Prvi je zaprijetio Jetro Willems, najmlađi igrač koji je nastupio u historiji evropskih takmičenja, ali je njegov šut otišao preko preko gola. Pokušao je zatim Robben, pa Van Persie, ali je sve te situacije pred svojim golom uvijek rješavao golman Andersen. Međutim, nisu ni Danci šetali terenom i iz kontranapada su prijetili da ugroze holandskog čuvara mreže Stekelenburga. Iz jednog takvog napada Danci su došli u vodstvo. Iako u početku prodor Krohn-Dehlija nije djelovao opasno, on je jednim potezom izbacio kompletnu holandsku odbranu iz igre, izbio sam pred golmana i iskosa sa lijeve strane matirao golmana. Igrao se 24. minut.

Tada su Holanđani sve karte bacili u napad, ali im nije uspijevalo da dođu do gola. Robben je zatresao i stativu…

U nastavku susreta, kao što se i očekivalo, Holanđani su krenuli silovito. Prvo je odličnu priliku imao Van Persie, ali se okliznuo. U narednom napadu mogao se iskupiti napadač Arsenala, ali je iz pada šutirao direktno u danskog golmana. Mogao je mrežu zatresti i kapiten Mark van Bommel, koji je snažno šutirao u 50. minuti, a golman Danske je vrhovima prstiju skrenuo loptu u korner. Već u narednoj minuti Affelay je prizemno šutirao, a lopta odlazi pored same stative gola Danske. No nisu mirovali ni Danci. Strijelac Krohn-Dehli imao je odličnu priliku u 70. minuti, ali Stekelenburg je krajnjim naporom loptu odbio u korner.

Pokušao je selektor Bert van Marwijk uvođenjem Van der Vaarta i Huntelaara u 71. minuti da primijeni totalnu ofanzivu, ali u 74. minuti Huntelaar na dodavanje Sneijdera nije uspio da savlada Andersena, iako je izbio sam pred njega. Tako je bilo sve do kraja, Holandija je bila dominantnija, ali su Danci na kraju slavili. Priliku za iskupljenje moraju tražiti Holanđani 13. juna na istom stadionu u deulu sa Njemačkom.

HOLANDIJA – DANSKA 0:1

Stadion Metalist u Kharkivu. Gledalaca 70.000. Sudija Damir Skomina, pomoćnici: Primož Arhar i Matej Žunič (svi iz Slovačke). Strijelci: 0:1 – Krohn-Dehli (24). Žuti kartoni: Van Bommel.
HOLANDIJA: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Vlaar, Willems, De Jong (od 71. Van der Vaart), Van Bommel, Robben, Sneijder, Afellay (od 71. Huntelar), Van Persie. Selektor: Bert van Marwijk.
DANSKA: Andersen, Jacobsen, Kjær, Agger, Poulsen, Kvist, Zimling, Rommedahl (od 84. Mikkelsen), Eriksen (od 74 Schøne), Krohn-Dehli, Bendtner. Selektor: Morten Olsen.