instant fap
NaslovnicaLokalne temeSanski Most

Dani sjećanja na stradanje Sanskog Mosta u maju 1992.godine

Dani sjećanja na stradanje Sanskog Mosta u maju 1992.godine

Tradicionalnom manifestacijom koja nosi naziv „Šetnja za istinu i nezaborav“, danas su obilježeni Dani stradanja građana Sanskog Mosta iz 1992. godine. Upriličena je posjeta mjestima koja podsjećaju na stravične zločina iz tog perioda, gdje je na spomen ploče položeno cvijeće i odata počast svim nastradalima s početka agresije na ovaj grad.

Obilježavanje ovogodišnje manifestacije proteklo je uz pridržavanje svih preventivnih mjera koje su propisane zbog još uvijek aktuelne situacije u vezi sa virusom Covid-19, tako da je bio prisutan znatno manji broj građana nego prethodnih godina. Tih posljednjih dana maja 1992. godine, srpski agresor izvršio je oružani napad na Mahalu, Muhiće i Otoku, čime je započela realizacija plana etničkog čišćenja područja općine Sanski Most od nesrpskog stanovništva, što je bio uvod u kasnija tragična dešavanja i brojne zločine koji su izvršeni nad Bošnjacima i Hrvatima.

U sklopu obilježavanja godišnjice stradanja, i prisjećanja na taj period, općinske delegacije i građani okupil su se ispred spomen-obilježja koje sjeća na 75 šehida i poginulih mještana ovih naselja, gdje je položeno cvijeće ispred spomen ploče, a prisutnima se na ovom mjestu obratio i načelnik općine Sanski Most Faris Hasanbegović.

Podsjećamo, paravojne formacije SDS-a te regularne i rezervne jedinice JNA, tih majskih dana 1992. godine, na ovaj dio Sanskog Mosta u samo dva dana ispalile su više hiljada projektila koji su razarali stambene objekte i sijali smrt. Nakon bjesomučnog granatiranja srpske formacije su započele etničko čišćenje, što je podrazumjevalo ubijanje i protjerivanje nesrpskog stanovništva.

Nedugo zatim, desio se i prvi veliki zločin na području ovog dijela općine, tačnije u Hegića kući u naselju Muhići, gdje su učesnici današnjeg obilježavanja položili cvijeće na spomen ploču koja sjeća na ovaj događaj, te je učenjem fatihe odata počast nevinim žrtvama. U podrumu ovog stambenog objekta ubijeno je tada devet nevinih civila koji su tu potražili spas od granatiranja, među kojima je bila i trudnica u osmom mjesecu trudnoće.

Nakon toga upriličena je i posjeta Hamzibegovoj džamiji, koja je bila jedan od brojnih islamskih objekata na području općine Sanski Most, koji su porušeni na početku rata, a prisutnima se ovom prilikom u ime Medžlisa Islamske zajednice Sanski Most obratio dr. Haris Islamčević.

U nastavku „Šetnje za istinu i nezaborav“ učesnici su položili cvijeće i na spomen ploču dr. Mehe Alagića u neposrednoj blizini gradskog mosta, koji je bio jedan od intelektualaca koji su se među prvima našli na udaru okupatorskih vlasti, kao i na spomen ploču Nailu Selmanu u Prijedorskoj ulici, inače velikom patrioti, koji je na početku rata među prvim iskazao hrabrost, suprotstavljajući se srpskim agresorima.

Na kraju, organizovana je posjeta gradskoj sportskoj dvorani u Sanskom Mostu. Ovaj sportski objekat je krajem maja i u mjesecu junu 1992. godine bio pretvoren u koncentracioni logor gdje je zatvoreno preko hiljadu građana uništenih naselja Mahale, Muhića i Otoke, i ostalih okupiranih dijelova sanske općine.

Na postojanje ovog ali i drugih logora iz tog perioda, kao i na strahote koje su zatvorenici preživljavali, od koji su i mnogi podlegli, podsjetio je Sadmir Alibegović, predsjednik Udruženja logoraša, a nakon toga, polaganjem cvijeća i učenjem fatihe odata je počast svim nedužno ubijenim građanima. Manifestacijom „Šetnja za istinu i nezaborav“, evocirane su uspomene na period od prije 28 godina, koji se ne smije zaboraviti kako se nikada više ne bi ponovio, poručeno je sa današnjeg okupljanja.

KOMENTARI