Drama u Lvivu: Varela za tri minute igre presudio Dancima

Portugal je u dramatičnoj utakmici protiv Danske, u ukrajinskom Lvivu, uspio doći do prve pobjede na Euru. Junak Portugala je zasigurno Varela, koji je ušao u 84. i zabio gol za pobjedu u 87. minuti.

Baš i kako se očekivalo zbog poraza na otvaranju Eura od Njemačke, Portugalci su danas u ukrajinskom Lvivu morali ići na sve ili ništa. Selektor Paulo Bento nije mijenjao momča, a od početka su u vrhu zaigrali Ronaldo, Postiga i Nani.

Otvaranje utakmice donosi, uglavnom, igru na sredini terena i dosta startova, ali i kornera. Prvo veće uzbuđenje u petoj minuti, kada se Eriksen našao iza portugalske odbrane, a Pepe u zadni čas blokira njegov udarac. Činilo se u prvi mah da je Danac bio u nedozvoljenoj poziciji, no škotski suci nisu se oglasili.

U 12. minuti danas izuzetno agilni Nani po desnoj strani ubacuje, Jacobsen u zadnji čas ispred Ronalda izbacuje u korner. Veloso je dvije minute kasnije gađao direktno iz kornera, Andersen je odbranio.

Danski selektor Morten Olsen već u 15. minuti ima prve probleme. Zbog povrede je iz igre morao Zimling, a ušao je Jakob Poulsen. U 18. minuti Meirelesov udarac izblokiran, Ronaldov očajan pokušaj sa 17 metara odlazi pored gola.

Portugal je poveo u 24. minuti. Moutinho je izveo korner s lijeve strane, Pepe na prvoj stativi sjajno skočio i loptu glavom poslao u Andersenovu mrežu. Stoper Reala postigao je pogodak sličan onom Ševčenkovom za 2:1 vodstvo Ukrajine nad Švedskom.

Ronaldo iz izgledne pozicije u 34. minuti pogađa samo živi zid, a dvije minute nakon toga već je 2:0 za njegovu reprezentaciju. Nani je s desne strane prizemno ubacio loptu pred peterac Danske, Postiga se najbolje snašao i loptu proslijedio iza Andersenovih leđa.

U finišu prvog dijela, odnosno četiri minute do isteka regularnih 45, Danska smanjuje prednost Portugala. Jacobsen je dodao do Rommedahla, ovaj odlično centrirao s desne strane, dijagonalom pronašao Krohn-Dehlija, koji loptu glavom vraća na drugu stranu, a Bentdneru nije bilo teško da sa tri metra loptu proslijedi u praznu mrežu.

Na otvaranju drugog dijela Ronaldo je mogao osigurati miran završetak Portugalu. U petoj minuti drugog dijela Nani ga je odlično proigrao, Ronaldo izašao sam pred danski gol, ali Andersen se iskazao, pročitavši namjere ponajboljeg igrača današnjice.

U 55. minuti Postiga je dobio loptu od protivničkog igrača, krenuo je sam prema golu, ali je Agger na vrijeme spriječio veću katastrofu svoje momčadi. Zbog povrede je susret morao napustiti i iskusni Rommedahl, umjesto koga je ušao Mikelssen, koji je kasnije Portugalcima zadavao dosta problema.

Kvist je s 20-ak metara sjajno tukao, Rui Patricio je bio nemoćan, ali na njegovu sreću lopta je otišla pored gola. U 71. minuti Oliveira je pokušao, no Andersen je bio siguran, a već  u sljedećem napadu Bendtner prijeti, pucao je dosta dobro lijevom nogom, ali malo pored gola.

Danci su, kako se bliži okraj, sve više napadali, ali i ostavljali dosta  prostora prodornim Portugalcima Ronaldu i Naniju. Ronaldo je imao još jednu veliku priliku, bio je sam pred golom Danske, a onda, potpuno neshvatljivo, s desetak metara pucao pored Andersenovog gola.

Kazna je stigla brzo. U 80. minuti L. Jacobsen je centrirao s desne strane, Bentdner visoko skočio i glavom loptu od stativu poslao u mrežu Rui Patricija. Nedugo nakon  toga Ronaldo je na drugoj strani oštro tukao iz slobodnjaka iskosa s lijeve strane, Pepe nije stigao postaviti nogu i matirati Andersena.

Portugal je bio blizu eliminacije, jer jasno da im bod protiv Danske ne bi pomogao, a onda se Bento sjetio ubaciti Varelu u igru. Ušao je u 84. minuti, a u 87. postigao prekrasan pogodak za veliku pobjedu Portugala.

Danska – Portugal 2:3 (Bentdner 41, 80/ Pepe 24, Postiga 36, Varela 87)

DANSKA: Stephan Andersen, Lars Jacobsen, Simon Kjaer, Daniel Agger, Simon Poulsen, William Kvist, Niki Zimling, Dennis Rommedahl, Christian Eriksen, Michael Krohn-Dehli, Nicklas Bendtner

PORTUGAL: Rui Patricio, Joao Pereira, Bruno Alves, Pepe, Fabio Coentrao, Raul Meireles, Miguel Veloso, Joao Moutinho, Nani, Hélder Postiga, Cristiano Ronaldo