Gomez sa dva gola srušio Holanđane

Reprezentacija Njemačke savladala je večeras u Kharkivu selekciju Holandije sa 2:1 u susretu drugog kola Grupe B Evropskog prvenstva u fudbalu.

Nakon što je prvih pet minuta prošlo bez ikakvih uzbuđenja, prvu priliku i to veliku propušta Robin Van Persie. Nakon duge lopte iz veznog reda Van Persie je pobjegao uspavanom Mattsu Hummelsu, no njegov udarac u padu brani Neuer.

Uzvratili su Nijemci tri minute kasnije. Mesut Ozil je veoma dobro šutirao poluvolejom, no i Stekelenburg, uz pomoć stative dobro brani udarac. Van Persie je u 11. minuti ponovo imao priliku. Robben je ponovo bacio loptu između njemačkih štopera Badstubera i Hummelsa, ali je napadač Arsenala loše šutirao sa desetak metara.

Obje reprezentacie su odmah potom imale po jedno dobro ubacivanje u kazneni prostor, no ovoga puta odbrane su bile na mjestu, te su intervenisale ispred protivničkih napadača.

U 23. minuti Njemačka stiže do vodstva. Nakon odlične akcije, Schweinsteiger je majstorski upostio Marija Gomeza koji rutinski pogađa mrežu Stekelenburga za vodstvo Elfa od 1:0.

Nakon postignutog gola igra se malo umirila, a većih uzbuđenja nije bilo do 37. minute susreta. Nakon odličnog centaršuta  Ozila, Badstuber sa svega tri metra uspjeva glavom promašiti, odnosno Stekelenburg je sjajno odbranio.

Ipak, već u narednom napadu Nijemci stižu do gola, a autor opet isti Mario Gomez. Schweinsteiger je ponovo u ulozi asistenta, a napadač Bayerna fantastičnim udarcem iskosa s desne strane pogađa mrežu “lala” za velikih 2:0.

Prvo poluvrijeme zatvoreno je iznenadno prilikom za Njemačku. Ozil je nabacio iz slobodnog udarca, lopta e pogodila jednog igrača Holandije, te je krenula u gol, no Stekelenburg je za razliku od svojih kolega iz reprezentacije bio raspoložen večeras.

Prvu ozbijniju priliku u nastavku susreta imao je Matts Hummels, no iz dobre situacije gdje praktički sam bio pred golom Holandije ne uspjeva zabiti. Uzvratio je na drugoj strani dalekometnim pokušajem Robin Van Persie, ali je Neuer još jednom fantastično odbranio.

Potom je opasan šut prema golu Njemačke imao i Robben u 57. minut, a potom i deset minuta kasnije, ali su oba šuta fudbaler minhesnkog Bayerna završila pored gola Neuera. Snijeder se u 71. minuti našao u lijepoj prilici. Šutirao je iskosa s lijeve strane, ali je Jerome Boeteng odlično ušao u šut, te je spasio siguran pogodak.

Holanđani do smanjenja vodstva stižu u 73. minuti. Van Perise je sjajnim šutem sa dvadesetak metra pogađa mrežu nemoćnog Neuera za povratak nade svojoj reprezentaciji.

Krenuli su Holanđani potom po izjednačenje rezultata, ali iako su imali nekoliko solidnih prilika za postizanje gola, nisu ih iskoristili, te je Njemačka zasluženo došla do pobjede, dok su Holanđđani na korak od ispadanja.