instant fap
NaslovnicaVijesti

Džamija u Briselu – primjer za Evropu

Džamija u Briselu – primjer za Evropu

Građani u izgrađenoj džamiji Selimiji vide simbol interakcije između muslimanske zajednice i grada Brisela.

Piše: Labib Fahmi 

BRISEL – Protekle sedmice, u jednom briselskom naselju gdje pretežno žive građani turskog porijekla, proslavljeno je otvaranje najveće džamije u jednoj evropskoj prijestolnici. Riječ je o novoizgrađenom džamijskom kompleksu po imenu Selimija.

Skoro cijela turska zajednica nastanjena u gradu Briselu, ali i drugim mjestima, okupila se ispred ove lijepe građevine kako bi proslavili dugo iščekivani događaj.

„Neizmjerno smo sretni… smatram kako smo ovom novom džamijom samo dodatno dali vrijednost i drugim zgradama u Briselu, stoga pozivam sve ljude da je posjete“, rekao je za Al Jazeeru Gulal Nihad, jedan od predstavnika Unije islamskih kulturnih centara u Belgiji.

Nihad u ovom objektu vidi veoma lijep simbol interakcije između muslimanske zajednice i grada Brisela, te kaže kako je ova džamija „izgrađena tako da ističe obje kulture, što je dokaz bratstva među svim zajednicama u Belgiji“.

Ova džamija predstavlja svojevrsnu kombinaciju modernog i osmanskog stila izgradnje. Projektovao ju je Sefik Birkiye, poznati turski arhitekta u Evropi.

Veoma svijetle boje i blistava fasada privlače pažnju i bude stvarnu želju – pa čak i kod nemuslimana – za otkrivanjem njene unutrašnjosti.

Vjera i obrazovanje

„To je ruža ovoga kraja. Pojedini ovu zgradu čak smatraju i muzejom“, rekao je za Al Jazeeru Manchu, jedan od stanovnika ove četvrti.

Predsjednik općine San Jose Amir Kerr, koji je inače turskog porijekla, smatra da „ovaj projekat predstavlja uspješan primjer za Evropu”.

“U drugim zemljama muslimani obavljaju svoje molitve na ulici, dok u Belgiji vlasti sarađuju sa vjerskim udruženjima kako bi pronašli adekvatno rješenje.“

Pored toga što predstavlja mjesto za obavljanje molitve, džamija Selimija objedinjuje vjeru i obrazovanje, što je pojasnio i Nihad, rekavši „da su tri gornja sprata džamije, od ukupno pet koliko ih ova zgrada ima, posebno namijenjena mladima koji će se tu okupljati nakon školskih aktivnosti i učiti o islamu.

Istakao je da džamijski kompleks sadrži mjesto za obavljanje molitve, zatim prostorije za različite aktivnosti, spavaonice, salu za ručavanje, parking, uključujući i biblioteku.

Zgrada, također, ima i poseban sistem za uštedu energije „što ovu džamiju čini primjerom u Belgiji“.

Projekat izgradnje džamije Selimija započet je 2012. godine i koštao je 3,5 miliona eura.

Izgradnju objekta finansiralo je tursko islamsko udruženje pod nazivom Unija islamskih kulturnih centara Belgije.

Ovako veliki budžet smatra se najvećim iznosom koji je izdvojen za izgradnju jednog vjerskog objekta u Belgiji tokom nekoliko posljednjih godina.

Novi objekat

Direktor projekta izgradnje džamije, Mohammed Kart pojasnio je za Al Jazeeru „da će džamija moći primiti između 300 i 600 vjernika na molitvi.

“Dnevno će, također, primati gotovo 100 učenika na nastavi, dok će postojati mogućnost organiziranja različitih proslava za gotovo 200 osoba.“

Kart napominje da su „ranije bili primorani postavljati mali šator na trotoar kako bi vjernici mogli u njemu obavljati molitvu i da ne ostanu na ulici, što se, nažalost, veoma često dešava.“

Stara zgrada džamije Selimija izgrađena je prije otprilike 17 godina. S jedne strane, objekat više nije zadovoljavao sigurnosne standarde, dok s druge strane nije bio dovoljan za sve veći broj muslimana ove zajednice, koja sačinjava skoro polovinu stanovnika ovog naselja.

Zbog toga je Unija islamskih kulturnih centara donijela odluku da stari objekat sruši i na njegovom mjestu izgradi novi.

Otvaranje džamije uslijedilo je godinu dana nakon što je obilježena pedesetogodišnjica postojanja turskih i marokanskih imigranata u Belgiji.

Muslimanska zajednica ove godine, također, obilježava i 41. godinu od zvaničnog priznavanja islama.

Upravo je ovim priznanjem muslimanska zajednica stekla pravo na islamsko obrazovanje u javnim školama, pored toga što država isplaćuje plate vjerskim službenicima i snosi neke od džamijskih troškova.

Izvor: Al Jazeera

KOMENTARI