Iako broj korisnika Facebooka konstantno raste i uskoro bi mogao premašiti dvije milijarde, dio korisnika ove društvene mreže, nezadovoljni s onim što je Facebook postao, ugasili su profile i ‘napustili’ ovu mrežu.
Novinari The Guardiana razgovarali su s nekoliko mlađih čitatelja njihovog portala koji su napustili ovu mrežu i upitali ih za razloge gašenja profila na ovoj mreži.
Daisy, 23-godišnjakinja iz Manchestera rekla je kako se njen život poboljšao nakon što je prestala koristiti društvene mreže i sada više vremena provodi družeći se s ljudima uživo, a ne virtualno.
Zbog Facebooka osjećala se depresivno i nesretno jer je na ovoj mreži stalno pratila prijatelje koji uživaju u savršenim životima, putuju po Tajlandu i Australiji, imaju odlične poslove, zaručeni su i slično, dok je ona živjela s roditelja u stanu sa studentskim kreditom kojeg je morala otplaćivati.
Osjećala se kao da ne postoji ako se ne tagira u restoranima i ne objavljuje fotografije noćnih izlazaka, a ako objavljeni statusi na Facebooku nisu dobili više od pet lajkova, obrisala bi ih.
Rosanna Cassidy iz Nottinghama, tri mjeseca nakon što je prestala koristitiFacebook, također se osjeća sretnije i zadovoljnije jer sada ‘može živjeti svoj život, a ne ga oblikovati na način da dobro izgleda online’.
Syed Ali, 19-godišnjak iz Birminghama prije tri godine postao je frustriranFacebookom jer je osjećao kako mora stalno objavljivati fotografije mjesta koje posjećuje, hrane koju jede i slično te smatra kako je veliki broj prijatelja lajkao njegove fotografije samo kako bi i on lajkao njegove, što smatra djetinjastim.
Prema ovim iskustvima, čini se kako su za mnoge mlade Facebook i ostale društvene mreže postale veliki teret, platforma na kojoj se moraju svakodnevno dokazivati dok su komunikacija i druženje pali u drugi plan.
KOMENTARI