Federer i Berdych u finalu “plavog” Madrida!

RODER FEDERER i Thomas Berdych igrat će u nedjeljnom finalu ATP turnira u Madridu! Švicarac je jedini od vodećih tenisera kojemu plava zemljana podloga nije smetala na putu do finala.

Federer je za finale pobijedio Srbina Janka Tipsarevića 6:2, 6:3, koji je kolo ranije izbacio Novaka Đokovića. Bila je to peta pobjeda Švicarca protiv Tipsarevića u jednako toliko ogleda. Tokom meča su se Federer i Tipsarević itekako mučili s vjetrom, makar je Federer pobijedio lako i tu vremensku nepriliku i suparnika. U prvom je setu Federer prohujao kraj Tipsarevića, dok je u drugom srpski igrač jedinu šansu imao kod 4-2 za suparnika. Tada je propustio jedinu break-priliku u meču, nakon čega više nije imao šanse za povratak.

Federer je iskoristio tri od pet break-lopti u meču, a zanimljivo da je, izuzmemo li tri dvostruke servis pogreške, Federer osvojio 12 od 12 poena nakon drugog servisa.

Do finala Tomaš Berdych nije izgubio niti jedan set, dok je Federer ispustio jedan, u meču protiv Milosa Raonica, gdje je opasno visio.

Berdych u dva tie-breaka savladao Del Potra

Tomaš Berdych pobijedio je argentinskog tenisera Juana Martina del Potra 7:6(5), 7:6(6), čime je došao do druge pobjede u petom međusobnom ogledu. Obojica su skupila identičan broj poena u meču (po 79), no Berdych je za mali pedalj bio bolji u oba tie-breaka.

U prvom je setu Del Potro kod 5-4 servirao za prvi set, ali je tada izgubio početni udarac i u tie-breaku se vrlo brzo našao u velikom zaostatku 5-2. Uspio je doći do 5-5, ali je potom i izgubio dva poena zaredom.

U drugom je setu prvi break prednosti imao češki igrač, ali se Del Potro vratio. Ipak, u tie-breaku je još jednom potpisao poraz, tom prilikom je Berdych bio bolji sa 8-6.

Azarenka i Serena Williams u finalu

Viktorija Azarenka i Serena Williams, aktualna i bivša vlasnica pozicije broj 1 u ženskom svjetskom tenisu, igrat će u finalu ženskog turnira u Madridu.

Azarenka je u prvom polufinalu pobijedila treću teniserku svijeta, Poljakinju Agniezku Radwansku 6-2, 6-4 za 79 minuta igre. Malo je problema Radwanska zadala svojoj ”crnoj mački” protiv koje ove godine nikako ne može pronaći pravi recept. Poljakinji je, naime, ovo bio šesti poraz ove sezone. Svih šest pretrpjela je upravo od Azarenke, koju ove godine niti jednom nije dobila! Ukupni omjer je sada 11 -3 u korist Bjeloruskinje.

Azarenka je ove sezone već osvojila četiri turnira, a za peti naslov ove sezone i 13. u karijeri borit će se protiv Serene Williams, koja je zaustavila niz 105. tenisačice svijeta, Čehinje Lucie Hradecke, koja je iz kvalifikacija stigla sve do polufinala, pritom je pobijedila braniteljicu naslova, sunarodnjakinju Petru Kvitovu i Australku Samanthu Stosur.

No, u polufinalu je 30-godišnja Serena Williams, trenutno deveta igračica svijeta, slavila 7-6(5), 6-0 nakon 80 minuta igre. Čehinja nije imala niti jednu break-loptu u meču. U prvom setu je spasila četiri break-prilike svoje suparnice, ali je u drugoj dionici uhvatila samo 6 poena i ostala bez gema.

Serena Williams ima 6-1 u međusobnim susretima protiv Azarenke, ali nikada nisu igrale na zemlji. Ove sezone, u kojoj Azarenka igra sjajno, nisu se još susrele.

Dodajmo da će Amerikanka tražiti priliku za 41. naslov karijere, a drugi ove sezone. Prvi je osvojila na zelenoj zemlji u Charlestonu, a do drugog može na plavoj madridskoj zemlji. Serenu očito ne smeta ako se ne igra na klasičnoj, crvenoj zemlji…