Fijasko na startu kvalifikacija za EP: Kipar odnio bodove sa Bilinog polja!

Užasan početak kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine bilježi BiH. Izabranici Safeta Sušića su večeras na Bilinom polju izgubili od Kipra 2:1, iako je Vedad Ibišević već u devetoj minuti pogodio mrežu gostiju.

sok-na-startu-kvalifikacija-kipar-odnio-bodove-sa-bilinog-polja

Iako su Zmajevi tokom cijele utakmice imali terensku inicijativu, nisu je uspjeli naplatiti golovima. U 77. minuti Bešić je pogodio prečku, a u 89. Pjanić promašio jedanaesterac! Već upisani bodovi su prosuti.

Dobar početak

BiH je povela u 6. minuti kada je po desnoj strani prošao vrlo agilni Avdija Vršajević, ubacio loptu na osam metara, a tamo je glavom dočeka Vedad Ibišević i smjestio je iza leđa kišarskog golmana.

Na krilima vodstva, u narednih desetak minuta pred gostujućim golom bilježimo još nekoliko opasnih situacija. Prvo je u 10. minuti sa 20 metara snažno, ali preko gola šutirao Edin Džeko, četiri minute kasnije šut je oprobao i Sanjin Prcić, no golman brani, da bi na identičan način bio okončan i pokušaj Muhameda Bešića u 17. minuti.

Ipak, najbolju priliku za povećanje vodstva imao je Dijamant u 19. minuti – poslije odlične akcije Zmajeva, lopta se na desnoj strani našla kod Tine Sušića, ovaj ubacuje za Džeku koji loše šutira pored gola.

Kiprani su se pritiska Zmajeva oslobodili tek nakon pola sata igre. Prva prijetnja Begoviću bio je pokušaj iz slobodnog udarca Aloneftisa, no sjajnom paradom naša “jedinica” izbacuje loptu u korner.

Međutim, gosti u u posljednoj minuti prvog poluvremena uz veliku pomoć Begovića dolaze do izjednačenja. Sa lijeve strane je centrirao Aloneftis, a ispred neodlučnog Begovića prije do lopte dolazi Christofi i izjednačava za 1:1.

BiH je u nastavklu morala krenuti po drugi pogodak, no do 60. minute rezultat se nije mijenjao. Tada je selektor u igru uveo Izeta Hajrovića i Harisa Medunjanina (izašli Prcić i Sušić), kako bi osvježio sredinu terena.

Jalova inicijativa rezultirala je tek šutem Bešića u 70. minuti, ali preko gola.

Muk na Bilinom polju

A onda u 73. minuti muk na Bilinom polju. Munjevitu kontru gostiju u pogodak je pretvorio Hristofi za 1:2.

Do ekspresnog izjednačenja mogli smo samo dvije minute kasnije, no Ibišević je iz dobre prilike šutirao traljavo.

Devet minuta kasnije kolosalna prilika za izjednačenje – Ibišević i Bešić su na vrhu šesnaesterca odigrali dupli pas, naš veznjak fintom je izbacio cijelu odbranu Kipra, dobro šutirao, no lopta je na nesreću pogodila prečku.

Činilo se da ćemo izvući bod u 89. minuti. Naime, nakon što je Džeko srušen u kaznenom prostoru, sudija je pokazao na bijelu tačku. Loptu je uzeo Pjanić, no njegov udarac sjajno je odbranio golman Antonis Georgallides.

Do kraja se rezultat nije mijenjao, a igrači Kipra dočekali su kraj u velikom slavlju.