Genijalni Ibra sa dva gola spasio PSG blamaže

Odigrano je osam utakmica prvog kola francuskog Le Championnata, a najveće iznenađenje priredila je ekipa Lorienta remiziravši 2:2 na gostovanju Paris Saint Germainu.

Susret se odigrao na prepunom Parku prinčeva, gdje su domaći navijači željeli po prvi put vidjeti zvjezdanu ekipu na okupu. Ipak, nije dobro počelo za PSG, jer je Maxwell nakon samo četiri minute igre postigao autogol. Isti igrač u 18. minuti munjevito je prošao po lijevoj strani, no pogriješio je u odsudnom momentu i loše centrirao.

Već u sljedećem napadu pariške ekipe Alex je pokušao glavom iz izgledne situacije, ali njegov udarac završio je tik kraj gola gostujuće ekipe. Igrala se 22. minuta kada je odbrana PSG-a pokazala sve slabosti. Naime, Jeremie Aliadiere je tri puta u istom napadu šutirao na gol Doucheza, ali golman Svetaca reagovao je odlično.

Pet minuta kasnije Zlatan Ibrahimović imao je šansu poravnati rezultat, ali se iznenađujuće loše snašao, te izgubio ravnotežu i pao preko lopte. Parižani su loptu imali u svom posjedu, a gosti prijetili. Tako je u 29. minuti Traore šutirao iskosa sa desne strane, ali mreža domaćih nije se tresla. U 36. minuti bilježimo najbolju šansu za domaće.

Lavezzi je pokušao sa ruba peterca, Fabien Audard sjajno intervenisao, da bi u nastavku akcije pokušao i popularni Ibra. Ipak, odbrana Lorienta odlično je intervenirala. Jeremie Aliadiere, napadač Lorienta, pokazao je zašto je proglašen najboljom rezervom londonskog Arsenala svih vremena. Naime, igrala se druga minuta nadoknade u prvom dijelu, kada je sijevnula kontra gostiju, koju je na najbolji način završio 29-godišnji napadač, izlomivši prethodno odbranu izabranika Carla Ancelottija.

Na početku drugog poluvremena Alex je centrirao, no pokušaj Ibrahimovića glavom otišao je pored desne stative golmana Lorienta. Samo minutu kasnije centrirao je Jeremy Menez, lopta došla do Ibrahimovića, koji je perfektno asistirao Lavezziju, ali Argentinac je sa samo tri metra šutirao pravo u Audarda. Ponovo je Ibra bio u šansi, a igrala se 54. minuta.

Ovoga puta prva zvijezda Svetaca nije imala sreće, jer je lopta odsjela na stativi gostiju. Konačno je PSG stigao do gola, a strijelac je u 65. minuti bio Ibrahimović. Šveđanin je do svog prvijenca u službenim utakmicama stigao na majstorski način, kada je sjajno primio loptu u kaznenom prostoru, smirio je i odmjerenim udarcem poslao iza leđa gostujućeg golmana. Jednu minutu kasnije obrukao se Jeremy Menez, jer je nakon sjajne asistencije Lavezzija sa deset metara promašio cijeli okvir gola.

Sveci su napadali svim silama, što im se isplatilo u samom finišu susreta, kada je Matuidi srušen u kaznenom prostoru gostiju. Sudac je pokazao na bijelu tačku, a siguran realizator bio je Ibrahimović.

Istaknimo da je Bordeaux na gostovanju s 3:2 savladao Evian, dok je Lyon minimalno slavio u gostima kod Rennesa. Veliki derbi između St. Eriennea i Lillea pripao je gostima (1:2), a Bastia je na vrućem gostovanju pobijedila Sochaux rezultatom 2:3. Troyes pred svojim navijačima nije uspio upisati prvu “tricu”, jer je Valenciennes odnio puni plijen slavivši sa 0:1, a istim rezultatom slavio je i Ajaccio nad Nicom. Još jednu minimalnu pobjedu upisao je Nancy nad Brestom.