instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

KO SU ZASLUŽNI DRŽAVLJANI BiH: „Pravi“ pasoš samo za privrednike i sportist

KO SU ZASLUŽNI DRŽAVLJANI BiH: „Pravi“ pasoš samo za privrednike i sportist

Počasni pasoš naše zemlje posjeduju Bono Vox, Gari Kasparov, Francis Boyle, Bernard-Henri Levy… – ali sa njim ne mogu nigdje putovati

Prima se u državljanstvo Republike Srbije Sigal Stiven Frederik, rođen 10. aprila 1952. godine u Saveznoj državi Mičigen (Lensing, Ingam), državljanin Sjedinjenih Američkih Država“, piše u Službenom glasniku Srbije.

Nakon što je ukazom premijera Aleksandra Vučića poznati holivudski junak akcionih filmova, Steven Seagal, nedavno stekao državljanstvo Srbije, mediji i javnost u toj državi vode polemiku o tome koliko je poznati glumac takvu „privilegiju“ uistinu i zaslužio.

Ako izuzmemo Seagalovu izjavu o tome kako je „Srbija trpila užasnu nepravdu u novijoj istoriji“, te da „u SAD još postoje predrasude o Srbima i pogrešna uvjerenja o dešavanjima tokom 90-ih godina prošlog vijeka“, nema baš mnogo elemenata na temelju kojih je Seagal trebao dobiti državljanstvo Srbije.

„Ovaj majstor aikida, priznat čak i u Japanu, koji je ovu veštinu proslavio u filmovima (ili ona njega), naše državljanstvo dobio je zahvaljujući svojoj blagonaklonsti prema Srbima, čiju zemlju, kako kaže, smatra svojom domovinom. Nakon poseta Beogradu, za vreme kojih je sa gradskim čelnicima i gradonačelnikom Sinišom Malim ugovorio dugoročnu saradnju, čija će okosnica biti promovisanje Srbije u svetu i izgradnja našeg inostranog imidža, vlada je procenila da Sigalov prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavlja interes za nju, što Zakon o državljanstvu i propisuje kao uslov za sticanje državljanstva prijemom“, piše beogradski Telegraf.

Tokom rata u Bosni i Hercegovini od 1992.-1995. godine, stranim državljanima koji su smatrani zaslužnim za našu zemlju dodijeljeno je desetak počasnih pasoša BiH. Pasoše su, između ostalih, dobili Francis Boyle, profesor međunarodnog prava i autor tužbe BiH protiv SR Jugoslavije za agresiju i genocid pred Međunarodnim sudom pravde u Haagu, šahista Gari Kasparov, francuski filozof Bernard-Henri Levy, te britanski general i komandant snaga UNPROFOR-a u BiH Rupert Smith.

Počasni pasoš Bosne i Hercegovine dobio je 1997. godine i Bono Vox, pjevač grupe U2, a dodijelio mu ga je bivši predsjednik Alija Izetbegović.

No, ovakva počast za pomenute ličnosti ima samo simboličnu vrijednost. Naime, Zakon o državljanstvu BiH ne poznaje institut počasnog pasoša, pa samim tim takvi pasoši nigdje nisu važeći, objašnjavaju u Ministarstvu civilnih poslova BiH. U Sektoru za državljanstvo i putne isprave ovog Ministarstva vrši se postupak prijema u državljanstvo Bosne i Hercegovine lica za koja se smatraju da su „od naročite koristi“ za državu.

Prema Zakonu, za takva lica zahtjev za dobijanje državljanstva podnosi se Vijeću ministara BiH, a preporuku mogu dati nadležno Ministarstvo, Vanjsko-trgovinska komora BiH, vlade Federacije, Republike Srpske i Brčko Distrikta, privredne komore FBiH i RS-a, Olimpijski komitet BiH, te registrirani sportski savezi na nivou Bosne i Hercegovine.

U Ministarstvu civilnih poslova ne raspolažu tačnim podacima o tome koliko je u proteklih 20 godina osoba steklo državljanstvo naše zemlje kao „lica od naročite koristi“.

Među njima je najveći broj privrednika i sportista: u posljednjih nekoliko godina državljani BiH postali su, među ostalima, reprezentativac Bosne i Hercegovine u tajlandskom boksu Miloš Golić, Crnogorac koji je državljanstvo BiH dobio u julu prošle godine, te košarkaši Terrel Castle, Henry Domercant, Alex Renfroe i Zack Wright.

Za razliku od BiH, koja na listi svojih državljana nema mnogo svjetskih „celebrityja“, vlasti Srbije su u tom smislu mnogo fleksibilnije. Pored pomenutog Stevena Seagala, državljanstvo Srbije 2009. godine dobila je i brazilska ljepotica, top model Adriana Lima, bivša supruga košarkaša Marka Jarića.

Upravo je dodjela državljanstva lijepoj Adriani bila povod za jedan od najvećih skandala u srpskoj javnosti: nakon razvoda od Jarića, naime, slavna je manekenka demonstrativno najavila da će vratiti pasoš Srbije nadležnim „organima“. Međutim, ispostavilo se da nikada nije ni došla da ga preuzme!

„Aplikantkinja se, posle pokrenute procedure, više nije interesovala za državljanstvo“, objasnili su kratko u Vladi Srbije.

A susjedi Hrvati posljednjih su godina znatno pooštrili kriterije za sticanje državljanstva nakon što je otkriveno da se „zaslužni hrvatski građanin“ Semjon Mogiljevič, Ukrajinac koji slovi za šefa ruske mafije, nalazi na listi deset najtraženijih svjetskih kriminalaca američkog FBI-a.

Hrvatsku putovnicu posjeduje šahovski velemajstor Gari Kasparov, ali i brojne poznate ličnosti iz BiH, među kojima su glumci Enis Bešlagić i Emir Hadžihafizbegović, te reper Edo Maajka.

Pjevač Halid Bešlić za sticanje hrvatskog državljanstva aplicirao je još 2010. godine, ali je dobio odbijenicu. (M. Radević)

KOMENTARI