instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Koliko je objektivan pravosudni sistem USK-a?

Koliko je objektivan pravosudni sistem USK-a?

hamdija

Hamdija Lipovača, premijer Unsko-sanskog kantona u tehničkom mandatu, od jučer je na slobodi i uživa u miru svog doma, ne odgovarajući na pozive iz medija. Uz Alena Gluhalića, drugoosumnjičenog iz afere Stens, dobio je pravo da se brani sa slobode, nakon što je Vijeće Kantonalnog suda odbilo prijedlog Tužilaštva USK-a za produženje pritvora od još 60 dana.

Gluhalića zastupa advokat Ilijas Midžić, a Lipovaču Salih Hodžić iz Bihaća. Prema riječima advokata Hodžića, Lipovača rješenjem Suda nema nikakvih posebnih zabrana.

Ko je koga zaposlio?

– On se uželio porodice, uz oca, suprugu i tri kćerke namjerava provoditi dane. Meni je kazao da ne namjerava ići u Vladu, jer tamo je već izabran novi mandatar. A i bez toga, nije mu do tih stvari, kazao nam je Hodžić.

Dok advokati Hodžić i Midžić sa svojim klijentima pripremaju odbranu sa slobode, sa nestrpljenjem očekuju kako će Vrhovni sud Federacije postupiti po žalbi Kantonalnog tužilaštva.

Profesor prava i ad hoc sudija u Strasbourgu Genc Trnavci, kojemu je Lipovača bio kolega na Pravnom fakultetu u Bihaću, oštar je kritičar pravosudnog sistema u Unsko-sanskom kantonu i smatra da je Lipovačin predmet za njih svojevrsni test na kojem padaju. Za to navodi niz razloga.

– Jedan od branitelja ove dvojice osumnjičenih je Ilijas Midžić, advokat iz Bihaća, koji je ujedno i član Visokog sudskog i tužiteljskog vijeća BiH. Jedna od anomalija našeg pravosuđa je u tome što advokati koji zastupaju svoje stranke, ako su članovi ovog najvišeg pravosudnog tijela u BiH, ujedno, mogu direktno odlučivati o sudbini sudaca i tužitelja koji odlučuju u njihovim predmetima. To je očit sukob interesa, koji je ugrađen u sistem kontrole funkcioniranja našeg pravosuđa, istakao je Trnavci.

Dodao je da je i sutkinja Suada Kasum “poznata po tome što je prošle godine pokušala donijeti privremenu mjeru kojom se direktno uplela u politički proces u Skupštini USK-a, tako što je pokušala spriječiti smjenu Vlade Hamdije Lipovače”.

– Isto tako, javna je tajna da je sin ove sutkinje zaposlen u jednoj od ustanova za vrijeme dok je Hamdija Lipovača bio na vlasti, navodi profesor Trnavci, koji smatra da je Kantonalni sud u Bihaću nesposoban da profesionalno i neovisno raspravlja u predmetu Hamdije Lipovače i zbog činjenice da njegova supruga kao sutkinja radi u istoj zgradi gdje je smješten Kantonalni sud i da se svakodnevno socijalizira sa kolegama iz ovog suda.

Izuzeće suda?

– Smatram da bi Vrhovni sud FBiH morao preinačiti ovo rješenje i odrediti pritvor osumnjičenom prema zahtjevu Tužiteljstva USK-a. Ali, ne samo to već bi trebao izuzeti ovaj predmet i delegirati nekom drugom sudu u Federaciji, kako bi se osumnjičenom osiguralo pravično suđenje u razumnom roku, kazao je Trnavci.

Što se tiče Tužilaštva, za očekivati je da uloži žalbu na rješenje višem organu, a sutra će biti poznato da li će zatražiti izuzeće ovog suda. Njihovi argumenti za produžetak pritvora Lipovači i Gluhaliću odnosili su se na mogućnost utjecanja na svjedoke, te u slučaju Lipovače na mogućnosti bjekstva i uznemirenja javnosti.

Prva politika/Agencije

KOMENTARI