Liga prvaka: Real preokretom do pobjede nad Sportingom, Dortmund razbio Legiju

Večeras su odigrane utakmice 1. kola grupne faze Lige prvaka u grupama E, F, G, i H. Najveću pobjedu je ostvario Dortmund na gostovanju kod Legije gdje je slavio 6:0, dok je Real u samom finišu utakmice napravio dramatičan preokret i pobijedio ekipu Sportinga 2:1. Juventus i Sevilla su razočarali odigravši bez golova.

Grupa E

Bayer Leverkusen – CSKA Moskva 2:2

Apotekari su odlično otvorili večerašnju utakmicu te su poveli u 9. minuti preko Mehmedija, koji je iskoristio dobar centaršut Henrichsa. U 15. minuti je bilo 2:0, a na listu strijelaca se upisao Calhanoglu. Lopta je na putu do gola promijenila smjer i prevarila golmana Akinfeeva. Čuvar mreže CSKA iz Moskve je dobro reagovao u 27. minuti kada je spriječio pogodak Wendella.

Zaostatak Moskovljana smanjio je Dzagoev u 37. minuti nakon asistencije Ionova, a veliki povratak i izjednačenje rezultata na 2:2 samo minut kasnije režirao je Eremenko. Tim rezultatom završeno je prvo poluvrijeme.

Domaći su u drugom poluvremenu krenuli po pobjedu. Udarce Brandta i Wendella je u 61. i 62. minuti zaustavio Akinfeev, a u nastavku je odbrana gostiju uspijevala odoliti napadima domaćih. Rezultat se do kraja utakmice nije mijenjao, pa su Bayer i CSKA osvojili po bod.

Tottenham – Monaco 1:2

Prvu priliku na utakmici imali su domaći, Son je primio loptu u šesnaestercu i šutirao, a njegov udarac je izblokirala odbrana Monaca. Potom su do prilike došli gosti te su je iskoristili i pretvorili u pogodak. Silva je bio u solo akciji pred golom Spursa, uputio je udarac, a golman Lloris je bio nemoćan. Mogli su domaći do brzog izjednačenja da je Lamela u 17. minuti uspio savladati Subašića. Kazna je uslijedila u 31. minuti kada je Lemar pogodio za 2:0 u korist Monaca. Ipak, u posljednjim trenucima prvog poluvremena Spursi su smanjili zaostatak preko Alderweilda. Monaco je nakon prvog dijela igre vodio 2:1.

Tottenham je početkom drugog poluvremena pokušao doći do brzog izjednačenja Delle Alli je u 48. minuti snažno šutirao, ali nije savladao Subašića. U 54. minuti je pokušao i Kane, no, njegov udarac je izblokiran. Isti nogometaš je šutirao i u 79. minuti, a ovog puta je ponovo dobro intervenisao Subašić.

Uprkos naporima Spursa, do izjednačenja i boda nisu mogli. Monaco je slavio 2:1.

Real Madrid – Sporting 2:1

Na utakmici odigranoj na stadionu Santiago Bernabeu prvi su zaprijetili gosti, Martins je šutirao u 9. minuti, ali je na visini zadatka bio Realov golman Casilla. U prvom poluvremenu je bilo pokušaja s obje strane, ali ne i pravih prilika. Na odmor se otišlo pri rezultatu 0:0.

Hladan tuš za domaće igrače i navijače priredio je Cesar u 48. minuti kada je nakon asistencije Ruiza savladao Casillu za vodstvo Sportinga na stadionu Santiago Bernabeu. Nakon primljenog gola, Real je krenuo u ofanzivu. Prvo su u 77. i 83. minuti neprecizni bili Carvajal i Ronaldo, a potom je Moratin gol iz 83. minute poništen zbog ofsajda. Udarac Carvajala iz 84. minute završio je pored gola Sportinga.

Portugalska odbrana ipak nije izdržala do kraja susreta, a izjednačenje Realu je donio Ronaldo u 89. minuti. Za pobjedu se pobrinuo Morata u petoj minuti nadoknade utakmice.

Legia Varšava – Borussia Dortmund 0:6

Dortmund je u Varšavu stigao s namjerom da pobijedi, a poveo je već u 7. minuti. Gol je postigao povratnik u klub Mario Gotze udarcem glavom nakon centaršuta Dembelea. Tri minute kasnije je novu priliku za goste imao Aubameyang, no, njegov je udarac odbranio golman Legije Malarz. Ipak, čuvar mreže domaćih je bio nemoćan u 16. minuti, kada je na 2:0 povisio stoper Papastathopoulos. Gosti su do trećeg gola došli u 18. minuti, a ovog puta je strijelac bio Bartra. Dembele je također bio blizu pogotka pet minuta kasnije, no, lopta je završila pored desne stative Legijinog gola. Milioneri su nakon prvog poluvremena imali ogromnu prednost.

Gdje su igrači Dortmunda stali u prvom poluvremenu, nastavili su u drugom. Malarza je u 51. minuti savladao Guerreiro za 4:0 u korist njemačkog tima. Peti gol za Miliionere postigao je Castro u 77. minuti susreta, a šesti je djelo Aubameyanga iz 87. minute. Bila je to visoka i zaslužena pobjeda Dortmunda.

Club Brugge – Leicester 0:3

Leicesteru je večerašnja utakmica protiv Club Bruggea bila debi u Ligi prvaka. Engleski tim je poveo već u petoj minuti nakon što je odbijenu loptu Albrighton pospremio u mrežu domaćih. Da su Lisice odlično raspoložene pokazao je Mahrez, koji je u 30. minuti odlično izveo slobodan udarac i pogodio za 2:0 u korist Leicestera. Ekipa menadžera Claudija Ranierija je nastavila s dobrom igrom, a u 35 minuti je svoj šut iz slobodnjaka isprobao Drinkwater, međutim, golman Club Bruggea Butelle je odbranio. Igrala se 39. minuta kada se u novoj prilici za pogodak našao Mahrez, koji je ipak šutirao pored gola. Butelle je dobro intervenisao u 41. i 45. minuti kada je odbranio pokušaje Drinkwatera i Vardyja. Engleski prvak je na poluvremenu vodio 2:0.

Mreža Club Bruggea se ponovo zatresla u 62. minuti, a ovog puta je iz penala pogodio Mahrez i postigao svoj drugi gol na večerašnjoj utakmici za vodstvo Leicestera rezultatom 3:0. Mogli su gosti smanjiti zaostatak u 64. minuti, ali je Izquierdo pogodio stativu. Taj promašaj nije kažnjen u 71. minuti jer je Huthov udarac glavom uspio odbraniti Butelle. Defanzivac Lisica je bio neprecizan i u 82. minuti. Utakmica je završena pobjedom Leicestera rezultatom 3:0, debitantskom u Ligi prvaka.

Porto – Kopenhagen 1:1

Porto je odlučno krenuo u novu sezonu Lige prvaka, a prvi protivnik bio je Kopenhagen na stadionu Dragao. Portugalci su poveli u 13. minuti golom Otavinha, kojem je asistirao Silva. Taj pogodak je bio sve vrijedno pomena iz prvog dijela igre.

Početkom drugog poluvremena, tačnije u 52. minuti, izjednačenje Kopenhagenu donio je Cornelius. Međutim, situaciju gostima je otežao Gregus, koji je u 67. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. Igrača više Porto nije uspio iskoristiti, ostalo je 1:1.

Lyon – Dinamo Zagreb 3:0

Kako bi pokazao da se može boriti sa Juventusom i Sevillom, Lyon je morao tražiti pobjedu protiv autsajdera na papiru, zagrebačkog Dinama. Rafael je u 13. minuti ubacio loptu u šesnaesterac, a Tolisso je mrežu Modrih pogodio glavom. Mreža Dinama se ponovo zatresla u 43. minuti, ali je gol Mbiwe poništen zbog ofsajda. U finišu prvog poluvremena je na drugoj strani pokušao Soudani, čiji je udarac odbraio Lopes.

U drugom poluvremenu je odbrana Dinama još više popustila, prvo je u 49. minuti pogodio Ferri, a potom se u 57. na listu strijelaca upisao i Cornet za 3:0. Dinamo je bio blizu pogotka u 63. minuti, ali Modri nisu imali sreće, Soudani je pogodio prečku. Zagrepčani su još jednom pogodili okvir gola, tačnije, još jednu prečku, a udarac je u 88. minuti uputio Šitum. Lyon je na kraju pobijedio 3:0.

Napomenimo da je mladi reprezentativac BiH Amer Gojak igrao od 85. minute za Dinamo, kada je zamijenio Jonasa.

Juventus – Sevilla 0:0

Susret Juventusa i Seville je obećavao mnogo, ali je malo ponudio. U 8. minuti je zaprijetila Stara dama kada se na udarac odvažio Khedira, no, nije bio precizan. Juventus je imao pet udaraca prema golu u odnosu na jedan Seville, no, mreže su u prvom poluvremenu mirovale.

U nastavku utakmice prijete domaći, Higuain se našao u prilici u 60. minuti i uputio udarac glavom, ali je pogodio prečku gola Seville. Osam minuta kasnije je za Juventus zaigrao bh. reprezentativac Miralem Pjanić, koji je zamijenio Kwadwa Asamoaha. Ipak, ni on nije mogao pomoći Juventusu da slomi otpor Seville, pa je utakmica završena bez pobjednika.