instant fap
NaslovnicaVijesti

Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici: Izetbegović održao govor u Westminsterskoj opatiji

Obilježavanje godišnjice genocida u Srebrenici: Izetbegović održao govor u Westminsterskoj opatiji

Bakir Izetbegović, bošnjački član Predsjedništva BiH, prisustvovao je centralnoj britanskoj manifestaciji obilježavanja 20. godišnjice genocida u Srebrenici. Tom prilikom se obratio i zvanicama u Westminsterskoj opatiji.

Izetbegović je u svom govoru istaknuo kako je Velika Britanija prva zemlja u svijetu koja je održala komemoraciju povodom godišnjice genocida u Srebrenici te da je jedina zemlja na svijetu koja je proglasila dan sjećanja na Srebrenicu.

– Izuzetno mi je drago da fondacija “Sjećanje na Srebrenicu”, koju finansira Vlada Ujedinjenog Kraljevstva, planira uspostaviti na svjetskoj razini, prvi stalni Memorijalni centar “Srebrenica” koji će se baviti edukacijom u borbi protiv mržnje i netolerancije kroz liderstvo i mreže komemoracija, učenja i obrazovnih aktivnosti.

Duboko smo zahvalni ljudima i Vladi Ujedinjenog Kraljevstva za podršku koju su pružili onima koji su preživjeli genocid – kroz finansiranje zgrade Memorijalnog centra u Srebrenici, rad Međunarodne komisije za nestale osobe, i programima pomoći za povratnike u Srebrenicu.

Britanska vlada i premijer Cameron lično zauzeli su čvrst stav da genocid u Srebrenici nikada ne smije biti zaboravljen, i da se lekcije iz tog tragičnog događaja moraju naučiti, te da ih međunarodna zajednica treba primijeniti – kazao je Izetbegović.

Ujedinjene nacije nisu spriječile genocid

Bošnjački član Predsjedništva BiH je izrazio duboku zahvalnost Britaniji na pokretanju rezolucije o Srebrenici u Vijeću sigurnosti UN-a, ističući da je snažno podržava.

– Ova rezolucija treba da potvrdi i ojača odlučnost Ujedinjenih nacija da spriječi ponavljanje takvih zlodjela u svjetlu naučene lekcije genocida u Srebrenici. Rezolucijom Vijeća sigurnosti 819 usvojenom 16. aprila 1993. određeno je da Srebrenica, “zaštićena zona” Ujedinjenih nacija, bude branjena od strane država članica Ujedinjenih nacija koristeći “sva potrebna sredstva, uključujući i upotrebu sile”.

Ipak, od 11. do 16. jula 1995. godine, odredi smrti Radovana Karadžića i Ratka Mladića pogubili su 8.372 bošnjačkih muškaraca i dječaka u Srebrenici. Desetine hiljada žena i djeca prisilno je deportovano. Porodice i zajednice su devastirane. Ujedinjene nacije nisu spriječile genocid uprkos obavezi da zaštite civilno stanovništvo Srebrenice. “Zaštićena zona” UN-a, Srebrenica, tako se pretvorila u najmračniji čas Ujedinjenih nacija – podsjetio je Izetbegović.

Uz podsjećanje da je i generalni sekretar Kofi Annan u svom izvještaju 2000. godine napisao da su UN napravile grešku u Srebrenici, Izetbegović je podcrtao da se radi o najgorem zločinu na evropskom tlu nakon Drugog svjetskog rata. On je pozvao i sve članice Vijeća sigurnosti UN-a da sutra glasaju za rezoluciju o Srebrenici.

– Dragi prijatelji, raznolikost je ljudska osobina. Naša ljudska rasa je mozaik sastavljen od bogatog amalgama naroda, kultura i religija koje zajedno obrazuju dinamičan i raznolik spoj. Naša odgovornost je da očuvamo i zaštitimo taj mozaik. Historijsko iskustvo u Bosni nudi vrijedne lekcije u tom pogledu. Jedinstvena multietnička kultura Bosne i Hercegovine je tkana kroz hiljadu godina tolerancije i poštovanja među građanima, bez obzira na njihovu etničku i vjersku pripadnost. Namjera počinilaca genocida je bila da se uništi multietničko tkivo našeg društva kroz masovni pokolj, mučenja, silovanja, protjerivanja i pljačku.

izetbegovic_london_6715

Ta namjera kulminirala je u Srebrenici u julu 1995. godine. Danas se vodi bitka u Bosni između onih koji nastoje da ožive pluralistički karakter i tolerantni duh našeg društva i onih koji rade na učvršćivanju i produbljivanju etničkih podjela stvorenih silom i zločinima. Propust da se ponište posljedice neopisivih zločina koji su pokidali naše društvo bi sigurno došao kao nagrada onima koji su ih počinili, te bi istovremeno poslao opasnu poruku svim onima koji bi u budućnosti htjeli da počine genocid, zločine protiv čovječnosti i ratne zločine, da se takvi zločini u konačnici isplate – rekao je Izetbegović u današnjem govoru.

I dalje sanjaju o završetku političkog projekta Slobodana Miloševića

Mi u BiH ćemo nastaviti s naporima za obnovu pluralističkog društva i postavljanju temelja da buduće generacije premoste podjele, rekao je Izetbegović, dodajući da su pomirenje i obnova krucijalni za bh. društvo.

– Fizičke i emocionalne rane našeg stanovništva od zločina počinjenih za vrijeme rata čine naše napredovanje prema stvarnom pomirenju teškim i bolnim procesom.
Ideološki i politički sljedbenici onih koji su glavni organizatori genocida, ometaju naš napredak ka postizanju pune stabilnosti, prosperiteta i članstva u Evropskoj uniji i NATO-u.

Oni su javno negirali genocid u Srebrenici, uprkos presudi Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, kojom se potvrđuje da je počinjen genocid u Srebrenici i presudi Međunarodnog suda pravde koji je zaključio da su djela počinjena u Srebrenici imala sve odlike genocida.

Oni i dalje sanjaju o završetku političkog projekta Slobodana Miloševića, Radovana Karadžića i Ratka Mladića, koji se pokazao kao katastrofalan za Bosnu i Hercegovinu i cijelu regiju.

Oni gotovo svakodnevno prijete otcjepljenjem dijela BiH iz kojeg je ubijeno ili protjerano stotine hiljada nesrpskih civila.

Oni, naravno, neće uspjeti – jer nikada nećemo dozvoliti da se Srebrenica, Prijedor, Zvornik i mnoga druga poprišta užasnih zločina odvoje od Bosne.
Moramo se suprotstaviti ovom opasnom i neodgovornom avanturizmu jačanjem naše kolektivne odlučnosti da se spriječi stvaranje novih rana u Bosni i Hercegovini – rekao je Izetbegović.

Oni koji žele bolje odnose u BiH, i sa Bosnom, morati će prihvatiti prošlost, suočiti se sa istinom, spriječiti dovođenje u pitanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta naše zemlje, prestati da vrijeđaju žrtve i one koji su preživjeli genocid, kao i negiranje sudski potvrđenih historijskih činjenica, istaknuo je, dodajući da su to stvari o kojima se ne može diskutovati.

Bosna će biti ono što je uvijek bila 

– Istina o genocidu u Srebrenici ne može biti predmet političkih pregovora, postizanja kompromisa, ili nekog usputnog rješenja koje je prihvatljivo za sve strane.

Snažno odbacujemo tvrdnju da sjećanje i komemoracije genocida produbljuju podjele u našem društvu i da mogu imati negativne posljedice po stabilnost u Bosni. Istina o bilo kojem zločinu, bez obzira na to ko ga je počinio, i bez obzira na to ko su bile žrtve, te prihvatanje te istine na svim stranama, u stvari je neophodan preduslov za stabilnost.

Pomirenje se može postići samo na temelju istine i pravde. Proces pomirenja ne može ići naprijed ako ne postoji zajedničko priznavanje zločina – rekao je Izetbegović.

Bosna će se postepeno vratiti na ono što je oduvijek bila – mjesto gdje ljudi različitih religija, kultura i identiteta žive zajedno u harmoniji, sigurnosti i napretku, rekao je Izetbegović u obraćanju.

– Danas, u Westminsterskoj opatiji, vidimo 20 svijeća upaljenih povodom obilježavanja 20. godišnjice genocida – jedan za svaku godinu bola i poricanja otkako se desio genocid. Ne možemo vratiti mrtve, niti možemo izbrisati bol iz srca njihovih najmilijih. Ono što možemo učiniti je da pružimo dostojanstvo i pravdu onima koji su u Srebrenici preživjeli genocid, koji su izdržali užasne bolove i patnje. To dugujemo ne samo umrlima, niti onima koji su preživjeli, već nama samima, ljudskosti koju svi imamo u sebi, i budućim generacijama koji ne zaslužuju da nose teret grijeha svojih očeva – naveo je Izetbegović u govoru u Westminsterskoj opatiji.

KOMENTARI