Odlukom komandanta 7. Korpusa Mehmeda Alagića, 20. marta 1995. godine Armija Republike Bosne i Hercegovine počela je operaciju oslobađanja Vlašića.
Pripreme su vršene na visinama preko 1 500 metara, u vrlo teškim meterološkim uslovima uz sniježne oluje. Ali motiv za borbu kod boraca je iz dana u dana rastao. Komandant Alagić je donio odluku da se napad izvede 20.3.1995. godine u jutarnjim satima. Tog jutra počela je jaka oluja na Vlašiću, ali ni to nije pokolebalo 7. Korpus. Udar na agresorske snage počeo je tačno u planirano vrijeme, u 4:00 sata. Prednji kraj je probijen veoma brzo. Novi kvalitet u izvođenju borbenih dejstava bio je ubacivanje većih borbenih jedinica u neprijatljsku pozadinu čak do ranga bataljona.
22. marta bataljon 705. Slavne brigade je ušao na objekat Opaljenik, gdje se nalazi čuveni repetitor. Pored pobjede nad agresorom borci ARBIH pobjedili su i zimu. To je bila nadljudska borba sa nevremenom.
“Na Vlašiću se vijori zastava Republike BiH dimenzija 14×8”, izvijestili su bosanskohercegovački mediji u trenutku kada su jedinice Armije RBiH oslobodile Vlašić.
“Naši borci i starješine pokazali su na tom bojištu vrhunsku ratnu vještinu ali i lukavstvo. Zbog toga su sve naše aktivnosti na Vlašiću bile iznenađujuće za agresora pošto smo ga tukli na onim mjestima gdje se najmanje nadao da će biti tučen”, zapisao je u svom izvještaju komandant 7. korpusa brigadni general Mehmed Alagić.
Strateški značaj Vlašića je ogroman. Tu je repetitor – najvažniji telekomunikacijski objekt u BiH. Jedinice JNA su Vlašić zauzele još 01. maja 1992. godine, a tom prilikom poginuo je i televizijski tehničar Bajram Zenuni po kome danas jedna od ulica u Sarajevu nosi ime.
Oslobađanje Vlašića bilo je prekretnica koja je omogućila operacije koje su rezultirale spajanjem dva krajiška korpusa, 7. korpusa koji je predvodio Alagić i 5. koji je predvodio Dudaković.
KOMENTARI