instant fap
NaslovnicaUncategorized

Opstanak Opće bolnice nije upitan, treba raditi na njenom jačanju

Opstanak Opće bolnice nije upitan, treba raditi na njenom jačanju

Opća bolnica u Sanskom Mostu postoji već osam godina i svojim radom je u potpunosti opravdala svoje postojanje. O radu ove zdravstvene ustanove, kao i novoj inicijativi o njenom spajanju s Kantonalnom bolnicom u Bihaću, RTV „Sana“ razgovarala je s direktorom Opće bolnice Sanski Most, doc.dr. Enesom Karabegom.

Od osnivanja Opća bolnica u Sanskom Mostu suočava se s finansijskim problemima. Da li su oni prisutni i ove godine u poslovanju ove zdravstvene ustanove?

dr. KARABEG: Od samo početka mi se susrećemo sa ekonomskim poteškoćama koje otežavaju naš normalan rad jer nismo dobili kvalitetan način finansiranja od Zavoda zdravstvenog osiguranja USK, a izostala je i obećana pomoć ministarstva zdravstva. Svake godine se suočavamo s manjkom od oko pola miliona maraka i to su sredstva s kojima bi sve predviđene zadatke ispunili. Radimo u otežanim okolnostima, ali zahvaljujući angažmanu svih zaposlenika i mjerama štednje i racionalizacije uspjevamo da se aktuelne poteškoće ni najmanje ne odraze na pacijente.

Nedavno se pojavila inicijativa o mogućnosti spajanja Kantonalne bolnice u Bihaću i Opće bolnice u Sanskom Mostu. O tome je govorio i aktuelni ministar zdravstva, Ibrahim Kajtazović. Da li smatrate da je pomenuta mogućnost dobra ili loša?

dr. KARABEG: Naš stav podrazumjeva jedan minimum ispod kojeg ne možemo ići, a to je da za građane naše općine i susjednog Ključa postoji sekundarna zaštita u Sanskom Mostu. Podsjećam da je Sanski Most od Bihaća i prve ustanove koja ima operacionu salu udaljen 130 kilometara u jednom pravcu. Naš zahtjev prema kantonalnim vlastima je da ova ustanova opstane. U kakvom će obliku ona nastaviti svoju egzistenciju manje je važno, da li će to biti Opća bolnica u sastavu Kantonalne bolnice ili će biti samostalna jedinica, to je nama manje važno. Mnogo je važnije da se uspostavi jedan održiv sistem finansiranja, da se našim zaposlenicima omoguće plate prema kolektivnom ugovoru koji važi i za ostale kolege u zdravstvenom sektoru. Pitanje organizacije u zdravstvu je aktuelno u cijeloj državi, svjedoci ste da se sve zdravstvene ustanove suočavaju sa sličnim problemima, ali to je rezultat nedorečenosti sistema finansiranja zdravstvenog sektora. Predstoji nam uspostavljanje novog, funkcionalnog načina finansiranja po ugledu na evropske standarde.

Svi se slažu kako opstanak Opće bolnice u Sanskom Most nije upitan. Koji će biti prioriteti u njenom daljem razvoju?

dr. KARABEG: Postoji jedna logika u razvoju zdravstva koja treba da važi i za nas. Obzirom da smo dosta udaljeni od kliničkih centara u našoj državi, bilo bi dobro da sadašnja kantonalna bolnica preraste u jedan moderan klinički centar u kojem bi se završavalo devedeset posto komplikovanih operativnih zahvata. Opća bolnica u Sanskom Mostu bi zadržala postojeće odjele s tim da bi se unaprijedila dijagnostika, a prioritet je i kadrovsko usavršavanje uposlenika kao i zapošljavanje mladog stručnog kadra. Naš cilj je materijalno i kadrovsko jačanje, predstoji nam dugoročan rad na planu opremanja naše ustanove, ali je pretpostavka svega toga da se omoguće realna i dostatna sredstva za naše funkcionisanje.

Opća bolnica je u proteklih osam godina u potpunosti opravdala svoje postojanje. Kako to izgleda u brojkama?

dr. KARABEG: Mi smo svakodnevno u prilici da spašavamo ljudske živote. Na raspolaganju imamo modernu operacionu salu i kvalitetan kadar, tako da sve ono što je ranije bilo osuđeno na smrt, pacijenti u teškom i kritičnom stanju, sada bivaju spašeni. Na hirurgiji i ginekologiji svake godine obavimo oko pet stotina većih i oko hiljadu manjih operativnih zahvata. Samo kad uspijemo spasiti jedan život velika je stvar, a mi skoro svakodnevno imamo takve intervencije, tako da naši građani imaju izuzetno bitan način zdravstvene zaštite.

KOMENTARI