instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Ovo nije uobičajeno vrijeme, čeka nas sve više ekstrema, svijet se zagrijava, a šta je uzrok tome?

Ovo nije uobičajeno vrijeme, čeka nas sve više ekstrema, svijet se zagrijava, a šta je uzrok tome?

Toplotni val s neuobičajeno visokim temperaturama za juni u Evropi, razorni tornado u Češkoj, nevrijeme s obilnom tučom u Požegi, ekstremne vrućine u SAD-u, Kanadi i Sibiru, s temperaturama koje se mjestimično približavaju 50°C te novi toplotni val u našim krajevima jasni su znaci da su na djelu vremenski ekstremi kakve klimatolozi najavljuju u svijetu koji se zagrijava.

JE LI TO UOBIČAJENO ZA LJETO?

Mnogi će reći da tu nema ništa neuobičajeno. U junu je znalo biti velikih vrućina, pa i olujnog nevremena i tuča. Potvrdit će to čak i klimatolozi. Ne može se svaki ekstremni događaj pripisati globalnom zatopljenju. Međutim, stotine klimatoloških i meteoroloških studija pokazuju da u ovoj priči postoje jasni trendovi te da se mnogi ekstremni događaji mogu pripisati klimatskim promjenama.

Kako to pojednostavljeno tumače klimatolozi, s globalnim zatopljenjem atmosfera postaje sve toplija. U toplijem zraku, baš kao u zagrijanoj kuhinji, može se zadržati veća količina vlage nego u hladnom zraku. A veća količina vlage u atmosferi podrazumijeva veću količinu kinetičke energije koja se može osloboditi u izraženijim ekstremima.

Jedan od najčešćih ekstrema koje možemo očekivati, osobito u ovom dijelu svijeta, su velike vrućine.

ŠTO SU POKAZALE STUDIJE?

U nastojanju da prati razvoj i rezultate istraživanja u tom području, Carbon Brief je svaku do danas objavljenu studiju ekstremnih vremenskih prilika.

Analiza koju su napravili autori pokazala je sljedeće:

– utvrđeno je da je 70% od 405 ekstremnih vremenskih događaja i trendova obuhvaćenih kartom učestalije ili žešće zbog klimatskih promjena uzrokovanih čovjekom

– 9% događaja ili trendova postalo je manje vjerojatnima ili manje ozbiljnima zbog klimatskih promjena

– iz toga proizlazi da su ljudi utjecali na 79% svih klimatskih događaja u kojima je došlo do nekih promjena; preostalih 21% događaja i trendova nije pokazalo uočljiv ljudski utjecaj ili su bili neuvjerljivi

– od 122 studije koje su proučavale ekstremne vrućine širom svijeta 92% je utvrdilo da su ih klimatske promjene učinile vjerojatnijim ili ozbiljnijim.

– od 81 studije koja se bavi kišama ili poplavama 58% je utvrdilo da je ljudska aktivnost događaje učinila vjerojatnijim ili težim; od 69 istraživanja suša 65% je potvrdilo ljudski utjecaj.

Stranica CarbonBrief ističe da je tekst prvi put objavljen u srpnju 2017. te da je sadašnji njegova četvrta ažurirana verzija koja uključuje u međuvremenu objavljene nove studije.

Ono što prikazuje studija podudara se s istraživanjima i procjenama balkanskih stručnjaka koje pokazuju da će klimatske promjene iznad svega donijeti jake ljetne vrućine i suše koje će uzrokovati probleme u poljoprivredi i opskrbi vodom te šumske požare.

Promjene u brzini vjetra ne bi trebale biti tako ekstremne kao porast temperature, oborinski deficit i porast razina mora koji bi čak i u umjerenom scenariju do kraja stoljeća mogao premašiti 60 cm.

KOMENTARI