Plavi izvukli odličan rezultat u Belgiji: Standard – Željezničar 2:1

Željezničar je poražen od Standarda sa 2:1 na gostovanju u prvoj utakmici trećeg pretkola Evropske lige, što je rezultat koji daje nade našem jedinom preostalom predstavniku na međunarodnoj sceni da u revanšu može proći dalje.

Ekipa iz Liegea dominirala je u prvom dijelu, a nastavak je pripao timu sa Grbavice, koji je osim pogotka Ognjena Đelmića, imao nekoliko prilika za neriješen rezultat.

Prečka Mileca

Domaćin je žestoko napadao od početka i u osmoj minuti Milec je pogodio prečku sa 25 metara. Tri minute kasnije golman plavih Antolović sigurno je ukrotio udarac Van Dammea glavom. Napadi belgijskog sastava rezultirali su vodstvom u 16. minuti. Knockaert je centrirao sa lijeve strane, a Kosorić, iza kojeg je bio napadač Standarda Santini nespretno pogodio vlastitu mrežu sa tri metra.

U 19. minuti Santini je pucao preko gola sa 12 metara. Domaćin je igrao presing, pa Željo nije uspijevao držati loptu u posjedu u duelima sa rastrčanim fudbalerima domaćina. Šut Badibange u 23. minuti sa 20 metara završio je pored gola. U 27. minuti gol Van Dammea je poništen zbog ofsajda. Ubrzo je bilo 2:0. Scholz je odigrao dupli pas sa Knockaertom, koji je sa pet metara savladao nemoćnog Antolovića. Nakon drugog  datog gola Standard je nastavio sa uraganskim napadima i Blagojević je u 30. minuti izbacio loptu sa gol-linije poslije šuta Trebela. Željo je prvi put pokušao u 34. minuti preko Blagojevića, koji je ubacio iz slobodnjaka iz velike udaljenosti, a lopta je otišla pored lijeve stative. Trebel je snažno šutirao sa 20-ak metara u 42. minuti, no Antolović je izbacio loptu u korner.

U 59. minuti Kokot je bio neprecizan. Dvije minute kasnije Trebel je uzdrmao prečku sa  18 metara. Željezničar je zaigrao bolje i hrabrije u drugom poluvremenu što mu je donijelo gol nade. U 64. minuti Đelmić je sjajnim udarcem sa ivice kaznenog prostora pogodio donji desni ugao gola za radost najvatrenijih navijača tima sa Grbavice, koji su ga bodrili u Liegeu. Samo tri minute kasnije Željo je propustio priliku za izjednačenje kada je Đelmić pogodio stativu. U 80. minuti Knockaert je pucao lukavo iz slobodnog udarca iskosa sa desne strane, a Antolović je odlično reagovao.

Stativa Bajića

Plavi su mogli do remija u finišu. Prvo je Blagojević ubacio iz slobodnog udarca, a udarac Damira Sadikovića glavom sa pet metara odbranio je golman domaćina Thuram. U 87. minuti Bajić je makazicama pogodio stativu iskosa sa desne strane sa šest metara.

Meč u Liegeu posmatrao je selektor naše fudbalske reprezentacije Mehmed Baždarević.

Revanš je na rasporedu 6. avgusta (20 sati) na koševskom stadionu.