instant fap
NaslovnicaVijesti

Polovina Nijemaca islam doživljava kao prijetnju

Polovina Nijemaca islam doživljava kao prijetnju

Islam kao prijetnju u istočnom dijelu Njemačke doživljava veći procenat stanovnika nego u zapadnom, iako u istočnom dijelu živi samo dva posto svih muslimana u Njemačkoj.

Fanatizam i agresivnost

Otvorenost prema drugim religijama važna je velikoj većini Nijemaca, ali je u odnosu prema islamu svaki drugi veoma sumnjičav, pokazalo je istraživanje “Bertelsmanna” koje prenosi Deutche Welle. Profesor Detlef Pollack, sociolog religije i koautor istraživanja, smatra da je za takvu sliku islama odgovoran nedostatak ličnih kontakata muslimana i kršćana. “Slika koju mediji daju o budizmu ili hinduizmu je više slika miroljubive religije, dok su za sliku islama karakteristični fanatizam i agresivnost”, rekao je Pollack. Prvi rezultati ovog reprezentativnog istraživanja objavljeni su ove sedmice. O značenju religije i vrijednostima u Njemačkoj i još 12 zemalja ispitano je ukupno 14.000 ljudi. I u drugim zemljama mnogo ljudi islam doživljava kao prijetnju – tako se, naprimjer, u Izraelu izjasnilo 76 posto ispitanika, u Španiji 60, u Švajcarskoj 50 posto, a u SAD-u 42 posto. U Francuskoj, Velikoj Britaniji ili Holandiji islam se pozitivnije ocjenjuje nego u Njemačkoj.

Iskrivljena slika islama

Pollack smatra da važnu ulogu u tome igra stepen obrazovanja muslimana u tim zemljama. “U Njemačkoj među doseljenicima ima malo onih sa visokim obrazovanjem. To veoma utiče na predstavu prije svega o muslimanima”, pojasnio je Pollack. Predsjednik Centralnog savjeta muslimana u Njemačkoj Aiman Mazyek  rekao je da se u medijima često vidi iskrivljena slika islama i da uvijek i iznova prikazuju ekstremističke grupe. Istraživanje fondacije “Bertelsmann” pokazalo je i da je velika većina kršćana, muslimana i ateista u Njemačkoj uvjerena da je demokratija dobar oblik vladavine – kod muslimana i ateista tako misli 80, kod kršćana 90 posto ispitanika. Većina ispitanika u svim grupama zalaže se za razdvajanje politike i religije.

KOMENTARI