instant fap
NaslovnicaMagazin

Priča o dvojici klinaca koji su ukrali autobus i ušli u legendu

Priča o dvojici klinaca koji su ukrali autobus i ušli u legendu

Kao što je otprije poznato, još su istu noć dva vjerna druga maznula kasetaš iz Doma invalida pa krotila opasne krivine. Znamo i kako je završilo, jedino ne znamo kako je sve počelo.

Upravo zato krajem juna u Sarajevu snimljene su prve scene dugometražnog igranog filma “Balada o Pišonji i Žugi” koji nastaje po hitu “Zabranjenog pušenja” iz 80-ih godina prošlog vijeka.

Radnja budućeg filma ipak ne prati samo sudbinu sarajevskih tinejdžera iz kultne pjesme, zasnovane na istinitim događajima, već se bavi i drugim pjesmama “Zabranjenog pušenja” iz zlatnih predratnih godina pa je zbog toga ovaj projekt ujedno i svojevrsna posveta gradu Sarajevu tog vremena.

Jedan od autora filma je i Davor Sučić, poznatiji kao Sejo Sexon, ujedno i autor besmrtnog hita, koji uz beogradskog pisca i dramaturga Vladimira Đurđevića, potpisuje i scenario za film.

“To je naša mala crnohumorna komedija. Biće to film o Sarajevu, mali igrani dokumentarac, naš poklon publici koja nas je sve ove godine bodrila”, kazao je Sejo Sexon.

Poznavaoce prilika realizacija ovog projekta zapravo nije mogla iznenaditi. Većina pjesama proizašlih iz radionice sarajevskog Njuprimitivs vala toliko je filmična da po svom sadržaju predstavlja podlogu za neko teatarsko ili filmsko ostvarenje.

Pod naslovom “Zbogom, žohari!” još prije nekoliko godina pomenuti beogradski dramaturg postavio je predstavu inspirisanu likovima iz pjesama “Zabranjenog pušenja”, iz koje je doradom scenarija nastao ovaj filmski. Kako kaže Sejo Sexon, predstavi su dodali eksterijere pa je Vlado bio zadužen za unutrašnje, a on za vanjske radove.

“Sve naše pjesme bile su mali sinopsisi i režiseri vole raditi s nama jer svu radnju već imaju u pjesmi”, dodao je Sejo.

Za rediteljem nisu dugo tragali. Riječ je o Jasminu Durakoviću koji godinama sarađuje sa Sejom, zajedno rade muziku za filmove i predstave. Duraković, nekadašnji dugogodišnji generalni direktor Federalne televizije i redatelj igranih filmova “Nafaka”, “Sevdah za Karima” i “Ja sam iz Krajine, zemlje kestena”,  poznat je i kao kreativni producent i pokretač više uspješnih TV serija, među ostalima i “Lud, zbunjen, normalan”. Projekta o Pišonji i Žugi prihvatio se s puno žara.

“Da odmah razjasnimo: “Balada o Pišonji i Žugi” neće biti neka nova verzija ili replika humora poznatog iz kultnih “Nadrealista”, nego je to zaokružena filmska priča koju žanrovski možemo odrediti kao tragikomediju, ali i film nostalgije. To je sarajevska verzija priče o Boni i Klajd, s tim da ovdje taj element filma ceste traje vrlo kratko. Od Sarajeva do Bradine, a to je samo 15 do 20 kilometara, onoliko koliko su Pišonja i Žuga uspjeli putovati ukradenim autobusom. Film će biti naslonjen na iskustvo i praksu Njuprimitivsa, autentičnog art-pokreta koji je nastao u Sarajevu osamdesetih i čija je jedna od ključnih osovina, uz pomenute “Nadrealiste”, upravo bilo “Zabranjeno pušenje” i pjesme koje je ispisao Sejo Sexon”, kaže Duraković.

Dodaje da su  Pišonja i Žuga bili dvojica klinaca i autsajdera iz sarajevskog naselja Koševo.

– Stvarno su ukrali autobus jer je otac jednog od njih bio vozač gradskog prevoza. Ostalo je pjesma i mit – kaže Durković,  dodajući da se, osim njih dvojice, u filmu pojavljuju i drugi likovi iz pjesama “Zabranjenog pušenja”: lijepa Amila, Murga drot, Lepi, Moke, Guzonjin sin, Šeki, inspektor Slavko…

“Pjesmu svi znaju i ona je lajtmotiv za film. Međutim, naš film se bavi svim onim što dovede do situacije da Pišonja i Žuga ukradu autobus. Mislim da je zasad dovoljno ovo znati, a ostalo ćemo ostaviti publici da sama vidi kada film bude gotov”, kaže Duraković, koji otkriva da je film istodobno i pokušaj da se napravi presjek života ondašnjeg Sarajeva.

Film nastaje na nekim kultnim lokacijama iz tog vremena, a filmska će se ekipa na nekoliko dana preseliti i na more.

“Većine tih lokacija danas više nema, poput nekadašnje tombole, zabavnog parka, kafića i domova kulture, pa ćemo ih onda napraviti sami. Danas je to već prošlost. I scenografski i kostimografski film ćemo raditi kao da je riječ o jednoj drugoj epohi, što to vrijeme objektivno danas već jest”, kaže Duraković koji uz film istodobno snima i mini TV seriju. Otkriva da su prve impresije u radu s glumcima uistinu sjajne.

“Najteže je bilo izabrati Pišonju i Žugu. Sada ih imamo, već smo snimali prve scene i moram reći da smo vrlo zadovoljni. Njih dvojicu igraju Ivan Đorđević, beogradski glumac koji je igrao u predstavi, i Dino Sarija”, kaže, dodajući da glavnu žensku ulogu igra Jelena Gavrilović, a filmskim setom već su prodefilirali i Emir Hadžihafizbegović (Murga drot), Haris Burina, Saša Petrović, Monika Romić i drugi.

Igraće i nekoliko poznatih hrvatskih glumaca jer ovaj je projekt bosansko-hrvatska koprodukcija.

(vecernji.hr)

KOMENTARI