instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Prilika za mlade koji žele ostati i mijenjati stanje u Bosni i Hercegovini

Prilika za mlade koji žele ostati i mijenjati stanje u Bosni i Hercegovini

Dok većina njihovih vršnjaka želi da napusti državu, grupa od 20 diplomanata II generacije Akademije ima namjeru ostati u BiH i svojim djelovanjem mijenjati na bolje okruženje u kojem žive.

Ova grupa izuzetnih mladih ljudi dolaze iz 12 gradova BiH i to iz Mostara, Sarajeva, Fojnice, Bihaća, Sanskog Mosta, Banje Luke, Banovića, Tuzle, Cazina, Zavidovića, Foče i Zenice i u proteklih godinu dana su pored pohađanja pažljivo odabranih nastavnih cjelina rješavali probleme u svojim zajednicama i obavljali plaćenu dvomjesečnu praksu širom BiH.

Njihovim stopama će od kraja novembra krenuti i 20 novih polaznika treće generacije Akademije za mlade lidere u civilnom društvu koju Fondacija Schüler Helfen Leben uz podršku njemačke vlade. Poziv za prijave otvoren je do 28.10.2018.

Iskustva druge generacije diplomanata Akademije pokazala su da uz adekvatno ulaganje u obrazovanje mladih, te njihov trud i zalaganje, mladi mogu riješiti probleme u svojim zajednicama sarađujući sa kolegama iz drugih gradova, prevazilazeći podjele i radeći na stvarima koje su im zajedničke, ističe  Adnan Pripoljac, koordinator programa Akademije u Fondaciji Schüler Helfen Leben (Učenici pomažu život) Sarajevo.

Milica Jovičić iz Banja Luke je dvadesetdvogodišnja studentica Fakulteta političkih nauka na Univerzitetu u Banjoj Luci. Jedna je od 20 diplomanata druge generacije programa Akademije za mlade lidere. U okviru programa Milica je pokrenula inicijativu pod nazivom Student Service Banja Luka koji će studentima ponuditi prepoznatljiv model za rad i zaposlenje tokom studija.

„Za realizaciju ove inicijative dobila sam podršku rektorata i Centra za naučno-istraživački rad i tehnologije Univerziteta u Banjoj Luci, a podršku mi je pružio i kolega sa Akademije Petar Jokanović koji je obavio sve pravne radnje potrebne za administrativno funkcijonisanje studentskog servisa“.

Na drugom kraju BiH, u Mostaru, njen kolega sa Akademije, Anthony Pribičević upravo je završio realizaciju vlastite inicijative za postavljanje street workout park-a ispred Građevinskog fakulteta na Sveučilištu u Mostaru.

“Budući da se i sam bavim sportom odlučio sam pokrenuti inicijativu za postavljanje parka za vježbanje na otvorenom ispred mog fakulteta. Javna infrastruktura je u nadležnosti lokalnih vlasti te sam se obratio gradskoj upravi i županijskim vlastima za podršku. Nakon dodatnog lobiranja uspio sam osigurati podršku premijera HNŽ-a koji je na račun Studentskog zbora, koji mi je inače partner na ovom projektu, prebacio 3000 KM za izgradnju street workout park-a kojeg će moći koristiti svi studenti Sveučilišta u Mostaru“, objašnjava Anthony.

Program Akademije obuhvata i plaćenu dvomjesečnu praksu u organizacijama, preduzećima ili javnim institucijama prema afinitetima polaznika.

“Budući da sam cijeli život proveo u Sarajevu, odlučio da svoju praksu realizovati u Udruženju građana Oštra Nula u Banjoj Luci. Meni kao studentu filozofije bilo je jako korisno iskustvo rada u Oštroj Nuli ali sam pored toga upoznao i život u Banjoj Luci te stekao mnogo novih prijatelja sa kojima svakako planiram ostati u kontaktu“ kaže Mirza Šaćiri iz Sarajeva.

Kao i u prethodne dvije generacije, svaki od 20 polaznika treće generacije Akademije će dobiti stipendiju, u vidu plaćenih troškova putovanja, smještaja i troškova izvođenja nastave. Program Akademije koji se u trećoj generaciji realizuje uz podršku njemačke vlade fokusiran na aktivizam polaznika te njihov lični razvoj kroz angažman u zajednici. Pored usvajanja znanja i vještina, veliki dio programa posvećen razvoju specifičnih interesovanja polaznika i njihovih ideja za djelovanje u praksi, stoji u programu Akademije.

Antropolog Nebojša Šavija-Valha, jedan od predavača na Akademiji i član komisije za odabir polaznika, kaže kako i u narednoj generaciji očekuje “mlade ljude koji nisu dio uspavane mase i koji imaju osjećaj odgovornosti za sredinu u kojoj žive”.

Šavija-Valha ističe da Akademija predstavlja mjesto za povezivanje mladih koji nisu samo kritičari na društvenim mrežama nego zaista žele poduzeti nešto za dobrobit zajednice: “Poželjno je da kandidati imaju iskustva u društvenom angažmanu, koji mogu nadograditi kroz Akademiju povezujući se sa mladima iz drugih sredina.”

Akademija pored dvomjesečne prakse i rada na vlastitoj inicijativi donosi ukupno dvanaest interaktivnih nastavnih modula kao što su između ostalih Aktivizam, Lični razvoj, Društvena istraživanja, Ekonomski razvoj, Kritičko čitanje i pisanje, Socijalne i komunikacijske vještine.

Saša Madacki, predavač na predmetu Kritičko čitnaje i pisanje smatra da je vrijeme učenja ograničenog na instituciju završeno: “Cjeloživotno učenje postaje imperativ, a to učenje se odvija u učionicama, online, u klubovima, udruženjima, ulici – sve sa jednim ciljem: podići kvalitet života pojedinca.”

Prijave za treću generaciju Akademije se zaključuju krajem oktobra, a nastava počinje 21. novembra. “Poziv za prijave je otvoren do 28. oktobra 2018., a prijaviti se mogu mladi uzrasta od 19 do 25 godina. Važno je da prilikom prijave kandidati imaju ideju šta to njima lično smeta u njihovom okruženju, odnosno koji problem bi voljeli rješavati tokom godine dana trajanja programa”, kaže za kraj Adnan Pripoljac, koordinator Akademije. Pripoljac dodaje da je iskustvo prve dvije generacije pokazalo kako polaznici mogu lako uskladiti i povezati angažman na Akademiji sa redovnim studijem, te kroz program dobiti prilike za iskustveno učenje koje se rijetko nudi u formalnom obrazovanju.

Milica, Anthony, i Mirza sa početka priče svoju povezanost sa Akademijom planiraju nastaviti kroz rad u Alumni grupi Akademije radeći na političkom opismenjavanju mladih u BiH. Kako kažu, bogatiji su za neprocjenjivo iskustvo i ponosni na svoj doprinos društvu u kojem žive, te ne razmišljaju o odlasku iz BiH. Planiraju ostati angažovani pri Akademiji povezujući se sa polaznicima treće generacije.

KOMENTARI