instant fap
NaslovnicaSanski Most

Problem maloljetničke delikvencije u Sanskom Mostu

Problem maloljetničke delikvencije u Sanskom Mostu

Maloljetnička delikvencija kao društveni problem prisutna je i na području općine Sanski Most.Ova pojava predstavlje složen problem u čije rješavanje je potrebno uključiti širu društvenu zajednicu, odnosno sve relevantne institucije, od centra za socijalni rad, policijske stanice, obrazovnih ustanova, nevladinih organizacija, kao i samih roditelja.
Centar za socijalni rad u Sanskom Mostu u protekloj godini evidentirao je 31 maloljetnog počinioca koji su došli u sukob sa zakonom, i za koje su službenici ove javne ustanove vodili postupak pred nadležnim općinskim sudom. Od tog broja 12 prijava odnosilo se na počinioce krivičnih djela, dok je 19 prijava podneseno zbog prekršaja koje su počinili maloljetnici. Kod prevencije maloljetničke delikvencije škola i porodica imaju presudnu ulogu, smatraju stručnjaci koji se bave ovom problematikom. Škola je mjesto u kojem mladi provode veliki dio vremena, pa se smatra i jako važnim faktorom njihove socijalizacije.
Zadatak škole je da stvara emocionalno pozitivnu, otvorenu i podržavajuću klimu za učenike, jer upravo u školi najčešće do izražaja dolaze prvi oblici agresivnih ponašanja kod mladih. Škola pored toga što ima obrazovnu, mora obratiti pažnju i na vaspitnu ulogu, smatraju stručnjaci.  Učenici treba da imaju podršku od strane nastavnika koji afirmiše pozitivne vrijednosti, da im se omogući da se uključe u različite sekcije i vannastavne aktivnosti, a neophodna je i intenzivna saradnja porodice i škole. Isto tako, uloga porodice u preventivnom djelovanju, i uopće u sprječavanju i nošenju sa posljedicama maloljetničke delikvencije, je presudna, mišljenje je psihologa koji se bave ovom problematikom.
Neophodno je da roditelji imaju stabilan emocionalni odnos sa svojom djecom, da gaje međusobno povjerenje i podršku u porodici. Neophodna je jaka povezanost između djece i roditelja, te uključivanje djece u razgovore koji su važni za porodicu, jer cjelovita, funkcionalna i stabilna porodica je primaran uslov za zdrav psiho-fizički i socijalni razvoj svakog djeteta. S obzirom na današnji način života, na uslove koji mnogim roditeljima diktiraju često i prekomjerno izbivanje iz kuće, djeca se osjećaju zenemarenim i zapostavljenim.
Stručnjaci savjetuju roditeljima kako je važno da uvijek budu uz svoje dijete, da kontinuirano prate njegove potrebe, želje, promjene u ponašanjima, promjene u školskom uspjehu, da poznaju društvo sa kojima se druži, da obrate pažnje na djetetove promjene raspoloženja i moguće konflikte. Također, u slučaju javljanja delinkventnog ponašanja kod mladih važno je da roditelj ne negira problem, već da razgovara sa svojim djetetom i zajedno sa drugim važnim osobama u njegovoj socijalizaciji razgovara, te zajedno dođu do prihvatljivog rješenja.

 

KOMENTARI