instant fap
NaslovnicaVijesti

Putem interneta dijele hranu siromašnima

Putem interneta dijele hranu siromašnima

Neprodani sendviči i ostaci hrane iz restorana u Njemačkoj više ne završavaju u kanti za smeće. Internetska stranica zadužena za distribuciju takve hrane nije se ograničila samo na tu zemlju. Jedan dio šalje se siromašnim Austrijancima i Švicarcima.

Student iz Berlina Michael Gleissner dostavio je pecivo koje se u pekari nije uspjelo prodati. Osim toga, dodao je i nešto hrane iz vlastitog frižidera.

“Spremam se za put, a ostalo mi je mnogo hrane u frižideru koju ne mogu ponijeti”, kazao je volonter Michael Gleissner.

Kafeterija u Berlinu jedna je od lokacija gdje ljudi dostavljaju hranu. Sva distribucija organizira se putem internetske stranice, koju je osnovao Rafael Fellmer. Osim hranjenja siromašnih, veliki napor usmjeren je ka sprečavanju bacanja hrane, u čemu mu pomaže veliki broj volontera.

“Za ovaj projekat ne morate biti ni siromašni, ni bogati, jedino što je potrebno je da budete svjesni pravila, odnosno da mjesto u kojem čuvate hranu držite čistim i da ste ljubazni prema vlasnicima restorana, ljudima kojima dijelite hranu i prema drugim volonterima”, istakao je jedan od osnivača internetske stranice Foodsharing.de Rafael Fellmer.

Užitak je u dijeljenju

“Ova pekara jedna je od 270 kompanija u Berlinu koje koriste Felmerovu stranicu. Budući da je stranica na njemačkom jeziku, priključile su se kompanije iz Austrije, Švicarske i ostatka Njemačke, tako da ih sada ima više od 1.000”, izvjestio je Al Jazeerin reporter Nick Spicer.

Princip rada je sljedeći: kada Fellmer dobije dostavu neprodatih sendviča i peciva, na internet postavlja slike hrane s opisom gdje i kada se može preuzeti. Fellmer priznaje da je ova akcija lokalna, ali da se njeni principi mogu primijeniti širom svijeta.

“Svaki put kada bacite hranu, doprinosite povećanju broja gladnih u svijetu. Smanjivanjem otpada od hrane zaista možete ostvariti rezultate na globalnom nivou”, zaključio je Fellmer.

Dan se završava dostavom hrane iz kantine obližnje škole, što samo naglašava to da svako može biti volonter. Hrana jeste besplatna, ali najveći užitak nije u konzumiranju, nego u dijeljenju.

Izvor: Al Jazeera

KOMENTARI