instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Radikali u BiH: Hronologija terorističkih napada u našoj zemlji

Radikali u BiH: Hronologija terorističkih napada u našoj zemlji

Napad koji se sinoć dogodio u Rajlovcu, kako je potvrđeno za portalRadiosarajevo.ba iz državne Agencije za istrage i zaštitu (SIPA), koja je preuzela istragu, prema prvim informacijama ukazuje na terorizam.

Naš portal podsjeća na poslijeratne tragične događaje koje su uzrokovali raznorazni radikali, te na one događaje koji su, srećom, bili spriječeni.

1997.

Prva tragedija ove vrste dogodila se 18. septembra 1997, kada je u Mostaru eksplodirala autobomba i za šta su optuženi i osuđeni Ali Ahmed Ali Hamad, Ahmad Zajid Al-Zuhajri i Nabil Al-Hilaj.

Četvrta osoba, optužena u odsustvu – Ahmed Zuhair Handala nije uhapšen u BiH, ali jeste pet godina kasnije, i to u Jemenu odakle je proslijeđen u Guantanamo.

Handala je, u odsustvu, osuđen na deset godina zatvora, a njegovi saučesnici Ali Ahmed Ali Hamad i Nebil Ali Hil, zvani Abu Jemen, osam, odnosno pet godina zatvora.

2002.

Na badnju noć 2002. godine, u selu Kostajnica kod Konjica, Muamer Topalović je ubio tri člana porodice Anđelić, a sina teško ranio. Tragedija je mogla biti i veća jer je u tom trenutku u kući bilo sedam članova ove porodice, među kojima i unuka ubijenog Anđelka Anđelića.


Muamer Topalović, Foto: Arhiv
Kada je priznao ubistvo, izjavio je da je to učinio iz “ideološko-vjerskih pobuda”. Osuđen je na 35 godina zatvora.

2007.

Deset godina kasnije, na sudu je za terorizam osuđen i Mirsad Bektašević zvani Maksimus – dobio je (nakon što mu je smanjena kazna) osam godina i četiri mjeseca zatvora. Zbog istog slučaja optuženi su i Abdulkadir Cesur na šest i po godina i Bajro Ikanović na četiri godine zatvora.


Abdulkadir Cesur, Foto: Arhiv
„Maksimus“, švedski državljanin i Cesur, Turčin iz Danske, u našu zemlju su doputovali dvije godine ranije s namjerom da izvedu bombaški napad na neidentificiranu metu u ovoj zemlji (pretpostavljalo se prvo Američku ambasadu) ili drugdje u Evropi. Tokom istrage je zaplijenjeno oružje, 20 kilograma eksploziva, samoubilački pojasevi, ekstremistički dokumenti, oporuka, videozapisi, čak i dječija igračka sa satom.

U istragu je bio uključen i FBI.

2008.

Godinu kasnije, 2008. u martu, u akciji koja se provela u Sarajevu i Bugojnu uhapšena je i tzv. grupa Rijada Rustempašića, kojoj se sudilo za „pripremanje terorističkih napada na objekte Vlade RS-a, Katoličke crkve, jedinica EUFOR-a i Oružanih snaga BiH koje su upućene u Irak“.


Rustempašić, Velić i Handžić, Foto: Arhiv
Rustempašić je proglašen krivim za terorizam i optužen je na četiri i po godine zatvora, dok su Abdulah Handžić i Edis Velić dobili po tri godine i četiri mjeseca.

2008.

U oktobru 2008, desio se novi užas. Zaštitar Zvonko Barbić poginuo je u eksploziji u Trgovačkom centru FIS u Vitezu, dok su još tri osobe povrijeđene, od kojih jedna teže.


Amir Ibrahimi priznao je krivicu na sudu, ali je, prema sporazumu s Tužilaštvom, optužen na dvije godine zatvora za krivično djelo protiv opće sigurnosti ljudi i imovine. Svjedočio je i protiv Suvada Đidića koji se teretio za terorizam i koji je dobio devet godina zatvora.

2010.

U jednom od najužasnijih terorističkih napada u Bosni i Hercegovini, u Bugojnu u junu 2010, poginuo je policajac Tarik Ljubuškić (čiji je brat Admir Ljubuškić, nosilac Zlatnog ljiljana, koji je poginuo 1995.), a šest osoba je povrijeđeno.

Na dan kada se u Pruscu kod Donjeg Vakufa održavala vjersko-kulturna manifestacija „Dani Ajvatovice“, postavili su improviziranu eksplozivnu napravu na stražnji zid zgrade Policijske uprave Bugojno koju su aktivirali kada su se policajci spremali za odlazak na osiguranje navedene manifestacije.


Za tragediju su optuženi Haris Čaušević, Naser Palislamović i Adnan Haračić koji je priznao krivicu, dobio 14 godina zatvora i svjedočio je protiv drugih optuženika. Čaušević je dobio 45 godina zatvora, a Palislamović je oslobođen svih optužbi.

2011.

Iako je tvrdio da nije terorist, Sud BiH odlučio je drukčije, pa je Zijada Derviševića  u aprilu 2011. osudio na osam, Amela Sefera na sedam i Sašu Bonića na šest godina zatvora zbog terorističkog napada. Meta: poslanik HDZ-a BiH u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona Pero Mamić.

Eksplozivna naprava je aktivirana u aprilu, godinu ranije, ispod automobila u kojem su bili Mamić i Ivo Tadić, također poslanik u Skupštini Zeničko-dobojskog kantona. Povrijeđenih nije bilo.

2011.

U oktobru 2011, Mevlid Jašarević uzrokovao je haos u Sarajevu kada je napao Američku ambasadu u Sarajevu i ranio jednog od bh. policajaca je osiguravao objekt.

Jašarević, porijeklom iz Srbije, upucan je iz snajpera u nogu nakon polusatne drame koja se odvijala u centru grada.


Uslijedilo je dugotrajno suđenje, a Jašarević je u početku odbijao sarađivati s Tužilaštvom i Sudom BiH, govoreći da ne priznaje te institucije. Potom se, po vlastitom priznanju, odrekao vehabizma i „promijenio ploču“. Prvo je osuđen na 17 godina zatvora, pa mu je presuda bila poništena. Na ponovom suđenju osuđen je na 15 godina.

S Jašarevićem je bio optužen i Emrah Fojnica, ali je u sudskom postupku oslobođen optužbi – nakon toga je otišao ratovati u Siriju, gdje se priključio ISIS-u i poginuo nakon što je izveo samoubilački napad.

27. april 2015.

Nerdin Ibrić, rođen 1991. godine, povratnik u mjesto Kučić Kula u općini Zvornik izvršio je napad na policijsku stanicu u Zvorniku, te je ubio policajca Dragana Đurića, a još dvojicu ranio. Nešto kasnije, u razmjeni vatre s policijom, ubijen je i sam napadač.


Čin Nerdina Ibrića proglašen je terorističkim, a sam napadač povezan je s vehabijskim pokretom u Bosni i Hercegovini. Prema prvim informacijama koje su se pojavile u javnosti, Ibrić je za vrijeme svog napada na policijsku stanicu uzvikivao “Allahu ekber”, pa je i zbog toga povezan s terorizmom.

18. novembar 2015.

Enes Omeragić ubio je u Rajlovcu, naselju u blizini Sarajeva, dva bosanskohercegovačka vojnika Almira Salkića i Nedeljka Radića, a ranio više osoba (krhotinama stakla).

Napad je počeo je u kladionici, gdje je Omeragić otvorio vatru iz automatskog oružja i ubio dvojicu vojnika te ranio trećeg, Dževada Ljukovca. Potom je izašao i pucao po autobusu gradskog prijevoza, a zatim je pobjegao prema Sokolju, naselju u blizini, gdje je, nekoliko minuta prije ponoći, počinio samoubistvo eksplozivnom napravom.

L.R., Radiosarajevo

KOMENTARI