Raykov kaznio promašaje bordo tima

Fudbaleri Sarajeva poraženi su od Levskog rezultatom 1:0 na gostovanju u prvoj utakmici drugog pretkola Evropske lige. Velika je šteta što naš predstavnik nije izborio povoljniji rezultat u Sofiji, gdje je propustio nekoliko povoljnih prilika.

Rezervista renomiranog bugarskog tima Raykov kaznio je grešku odbrane tima sa Koševa u 72. minuti i donio minimalnu prednost svojoj ekipi uoči revanša na našem najvećem stadionu 26. jula. Bordo sastav bio je ravnopravan rival Levskom i po prikazanoj igri zaslužio remi, ali nije uspio postići pogodak.

Oprezan početak

Početak je protekao u obostrano opreznoj igri. Bordo sastav je izveo dva kornera preko Sesara i Beloševića u 12. minuti, ali to nije predstavljalo opasnost po gol domaćina. Kako je teklo prvo poluvrijeme, Jovićevi izabranici igrali su sve otvorenije, a Zlatkovićev šut u 20. minuti odbranio je golman tima iz Sofije Iliev. Igralo se tvrdo, bez šansi u tom periodu. U 27. minuti napadač Sarajeva Hadžić pucao je sa 17 metara pored lijeve stative. Bugarska ekipa zaprijetila je prvi put nakon pola sata igre kada je Portugalac Cristovao ubacio sa desne strane, a De Carvalho glavom bio neprecizan sa 10-ak metara. Tri minute kasnije Ivanov je centrirao, a Yovov glavom sa pet metara šutirao iznad gola. Bugari su nastavili sa napadima i u 35. minuti istakao se golman Sarajeva Adilović, koji je fenomenalno odbrabio slobodnjak Yovova sa 18 metara, izbacivši loptu u korner.

Malo kasnije, Angelov je pucao sa 14 metara iskosa sa lijeve strane, no Adilović je ponovo na visini zadatka. U narednom napadu gostiju, u 37. minuti agilni Suljić, kojeg je bilo na svim dijelovima terena, proigrao je Husejinovića, ali je njegov pokušaj zaustavio čuvar mreže domaćina Iliev.

Bh. ekipa imala je novu šansu u 39. minuti. Nakon dodavanja Hadžića, Suljićev šut sa 10 metara završio je zamalo pored gola.

Sarajevo je dobro otvorilo nastavak, ali nije zatreslo mrežu protivnika u 48. minuti. Husejinović je proigrao Beloševića, koji je šutirao sa 14 metara tik pored lijeve stative, a lopta je otišla u korner pošto je okzrnula odbrambenog igrača Levskog. Novo uzbuđenje pred golom domaćina desilo se pet minuta kasnije kada je Husejinović poslije prodora uposlio Hadžića, koji je šutirao, ali je lopta pogodila Husejinovića, koji je utrčao u kazneni prostor.

Gol odluke

U 72. minuti Gadzhev je pronašao usamljenog Raykova, koji je pobjegao Tatomiroviću i sa 12 metara savladao nemoćnog Adilovića. Ubrzo nakon vodećeg gola domaćina, Gadzhev je snažno raspalio po lopti sa 20-ak metara, no golman Adilović odbranio je udarac. Sarajevo je pokušalo još dva puta doći do izjednačenja, ali ubačaj Suljića u 85. minuti domaća odbrana izbacuje van terena, da bi u 93. minuti Suljićev šut sa 14 metara otišao iznad prečke.

Koševski premijerligaš, kojeg je na vrućem gostovanju u Bugarskoj bodrilo oko 400 vjernih navijača i pružilo veliku podršku, odigrao je hrabro i borbeno protiv favorizovanog sofijskog tima i pokazao da ima realne šanse da u uzvratu u četvrtak (21 sat) na domaćem terenu izbori plasman u dalje takmičenje.