Remi Cityja i Ajaxa, Reala i Dortmunda

Real i Borussia Dortmund remizirali su 2:2 u četvrtom kolu grupe D Lige prvaka. Veliki derbi na stadionu Santiago Bernabeu u kojem je prikazana prava fudbalska ljepotica posmatralo je 65.000 gledalaca.

Mada su izabranici Jürgena Kloppa dva puta vodili, Real je u finišu spasio bod golom Özila. Tako je Borussia zadržala vodeću poziciju u grupi sa istom prednošću ispred konkurenata pošto je i drugi večerašnji duel između Manchester Citya i Ajaxa završen istim rezultatom 2:2.

Vodstvo milionera

Milioneri su prvi zaprijetili u devetoj minuti kada je šut Marcela Schmelzera sa sedam iskosa sa lijeve strane odbranio golman kraljevskog kluba Iker Casillas, a u nastavku akcije Robert Levandovski poslao je odbijenu loptu visoko preko gola. Samo četiri minute kasnije Schmelzer je ponovo šutirao, no Casillas se još jednom istakao odličnom intervencijom.

Na drugoj strani, poslije ubačaja Gonzalo Higuaina sa desne strane u 22. minuti, Cristiano Ronaldo je glavom bio neprecizan sa 11 metara. Njemački prvak poveo je u 28. minuti. Levandovski je glavom spustio loptu za Marka Reusa, koji je snažnim udarcem zakucao loptu u mrežu. Odgovor Reala uslijedio je u 34. minuti. Mesut Özil je centrirao sa lijeve strane, a Pepe glavom sa peterca postigao izjednačujući gol za Real. U 40. minuti pokušaj Ilkaya Gundogana nije predstavljao problem za Casillasa. Gosti iz Dortmunda krunisali su izvanrednu igru u prvom poluvremenu novim vodstvom u 45. minuti kada je Kevin Grosskreutz proigrao Marija Götzea, koji se najbolji snašao u gužvi pred golom madridskog tima i sa šest metara donio drugu prednost Borussiji.

Tek što je počeo nastavak susreta rezervista šampiona Španije Jose Callejon je dao gol, koji je poništen pošto se po procjeni sudije nalazio u ofsajd-poziciji. Malo potom Callejon je šutirao pored gola. U 60. minuti čuvar mreže gostiju Roman Weidenfeller zaustavio je šut Callejona. Real je propustio veliku šansu za poravnanje rezultata u 79. minuti nakon što je Ronaldov udarac iz blizine Weidenfeller odlično odbanio. Pritisak Mourinhovih pulena se nastavio, pa je Kaka pucao sa šest metara u 87. minuti, a neko iz odbrane Borussije izbacio loptu sa gol-linije. To je bila najava izjednačenja do kojeg je Real došao u 89. minuti nakon što je Özil milimetarski preciznim udarcem iz slobodnjaka savladao Weidenfellera postavivši konačan rezultat.

Manchester City uspio je spasiti bod protiv Ajaxa, u okršaju u kojem je gubio sa 0:2. Tim iz Amsterdama došao je do prednosti preko dvostrukog strijelca Siema de Jonga u 10. i 18. minuti, da bi prvak Engleske izjednačio golovima Yaye Tourea u 22. i  Sergija Agüera u 74.  Napadač naše reprezentacije i građana Edin Džeko ušao je u igru u 68. minuti, zamijenivši Carlosa Teveza. U 87. minuti City je postigao i treći gol koji je poništen. Džeko je ostavio loptu za Kolarova, koji je centrirao, a Agüero pogodio mrežu, no reprezentativac Srbije bio je u ofsajdu kada ga je uposlio fudbaler bh. selekcije.

Schalke i Arsenal neriješeno

PSG opravdao je ulogu favorita protiv zagrebačkog Dinama, ubjedljivo pobijedivši sa 4:0 u meču grupe A. Golove za treću ovosezonsku pobjedu ekipe iz Parisa u grupnoj fazi najelitnijeg evropskog klupskog takmičenja postigli su Alex u 16, Blaise Matuidi u 61. minuti, Jeremy Menez u 65 i Hoarau u 80. Mladi Alen Halilović odigrao je posljednjih pet minuta za modre na Parku Prinčeva. Dynamo Kijev i Porto okončali su 0:0 drugu utakmice ove skupine.

Iako je Arsenal vodio sa 2:0 na gostovanju u Gelsenkirchenu u grupi B nakon 26 minuta pogocima Walcotta i Girouda, Schalke je preko Huntelaara i Farfana osvojio osmi bod i zadržao vrh tabele.

Remijem je završen duel Milana i Malage u grupi C. Španski sastav poveo je golom Eliseu u prvom, a rossoneri izjednčili preko Aleksandra Pata u drugom dijelu. Golom Mbokanija u 17, Anderlecht je bio bolji od Zenita 1:0 u istoj grupi.

Grupa A
1. Porto    4    3    1    0    6:2    10
2. PSG    4    3    0    1    10:2    9
3. Dinamo K.    4    1    1    2    5:7    4
4. Dinamo Z.    4    0    0    4    0:10    0

Rezultati: Dynamo Kijev – Porto 0:0, Paris S.G. – Dinamo Zagreb 4:0 (Alex 16, Matuidi 61, Menez 65, Hoarau 80).

Grupa B
1. Schalke    4    2    2    0    8:5    8
2. Arsenal    4    2    1    1    7:6    7
3. Olympiakos    4    2    0    2    7:7    6
4. Montpellier    4    0    1    3    5:9    1

Rezultati: Olympiakos – Montpellier 3:1 (Machado 4, Greco 80, Mitroglou 82 – Belhanda 66), Schalke – Arsenal 2:2 (Huntelaar 45, Farfan 67 – Walcott 18, Giroud 26).

Grupa C
1. Malaga    4    3    1    0    8:1    10
2. Milan    4    1    2    1    4:4    5
3. Anderlecht    4    1    1    2    1:4    4
4. Zenit    4    1    0    3    3:7    3

Rezultati: Milan – Malaga 1:1 (Pato 73 – Eliseu 40), Anderlecht – Zenit 1:0 (Mbokani 17).

Grupa D
1. Borussia D.    4    2    2    0    6:4    8
2. Real    4    2    1    1    10:7    7
3. Ajax    4    1    1    2    6:8    4
4. Manc. City    4    0    2    2    6:9    2

Rezultati: Manchester City – Ajax 2:2 (Yaya Toure 22, Agüero 74 – De Jong 10, 18), Real – Borussia Dortmund 2:2 (Pepe 34, Özil 89 – Reus 28, Götze 45).