Rusi na otvaranju nanijeli težak poraz Česima

U drugoj utakmici Evropskog prvenstva, koje je startalo remijem Poljske i Grčke, snage su odmjerili Rusija i Češka. Završeno je visokom pobjedom Rusa 4:1.

Utakmicu u poljskom gradu Vrocklavu bolje otvaraju Česi. Hubnik je petoj minuti nakon ubačaja iz slobodnog udarca glavom šutirao iznad gola. U 12. minuti Rosicky dosta loše šutira, prebacio je gol Malafeeva.
Uzvraćaju Rusi preko Keržakova, koji u završnici, s nekih 11 metara, na ubačaj Žirkova puca pokraj Čechove lijeve stative. Rusija stiže u vodstvo u 15. minuti. Zyryanov je uputio centaršut s desne strane, Keržakov glavom gađao, lopta se od stative odbila do Džagoeva, koji zakucava loptu u mrežu sa 10-ak metara.
Od tog pogotka Rusi su zagospodarili terenom. Keržakov u 19. minuti uposlio Džagoeva na desnoj strani, a veznjak CSKA iz mat pozicije ne pogađa. Pucao je pored lijeve stative češkog gola. Na drugoj strani, u 23. minuti, Plašilov ubačaj iz kornera stvara pometnju pred ruskim golom, ali na kraju Malafeev dolazi do lopte.
Rusija u 24. minuti dolazi i do drugog gola. Bila je to jedna brza kontra, Arašvin je sve napravio, pokušao proigrati Keržakova, lopta se s(p)retno odbila do Širokova, koji matira Čecha.  U 33. minuti Keržakov je sa svega deset metara pucao preko gola. U fnišu prvog dijela su pokušali Pilar i Jiraček, no ostalo je 2:0.
Na poluvremenu češki selektor iz igre vadi Jana Rezeka, a ubacuje Tomaša Hübschmana. Nakon pet minuta nastavka, Keržakov tuče iskosa s desne strane, no ni ovaj put nije precizan. Uslijedila je kazna za samo dvije minute.
Mladi Pilar se odlično ubacio, izbjegao nedozvoljenu poziciju, obišao istrčalog Malafeeva i loptu pospremio u praznu mrežu, nakon čega su se konačno probudili češki navijači. Otvorila se igra Češke, a Rusi su sve više prijetili iz brzih kontri.
Tako je u 64. minuti Keržakov propustio veliku priliku. Aršavin je opet kreator, Keržakov ostao na devet metara od gola Čecha, desnom nogom je gađao suprotni ugao, ali nije bio precizan, baš kao i u nekoliko navrata u ovoj utakmici ranije.
Uslijedila su dva velika promašaja Keržakova, nakon čega ga je selektor Dick Advocaat izveo iz igre u 73. minuti, a šansu dao Pavljučenku. Rosicky je u 75. minuti dobro šutirao s 20-ak metara, Malafeev iz drugog pokušaja uhvatio loptu.
Sve je riješeno deset minuta prije kraja utakmice. Talentirani Džagoev je s petnaetak metara zakucao loptu pod prečku gola nemoćnog Čecha. Tri minute kasnije, još jednom je Čech morao vaditi loptu iz mreže. Rezervista Pavljučenko je nakon odlične soloakcije tukao s 15-ak metara, Čech je bio nemoćan.
Rusi su stigli do vrijedne pobjede na otvaranju Eura, slijede im susreti s Poljskom i Grčkom u grupi A. Kako sada stvari stoje, najobziljniji su konkurent za prvoj poziciji u toj grupi, a sigurno da momčad Dicka Advocaata može puno učiniti i u nokaut fazi.