Kakav početak Eura: Remi Poljaka i Grka, dva crvena, promašeni penal

Premijernu utakmicu 14. Evropskog prvenstva odigrali su jedan od domaćina Poljska i Grčka. Velika drama, uz dva isključenja, promašeni penal, završena je rezultatom 1:1.

Poljaci su bili bolji u prvom poluvremenu, dominantniji i opasniji, dok su Grci, očekivano, bili bazirani na odbranu, ali su u drugom dijelu bili bolji. Već u četvrtoj minuti kapiten Poljske Błaszczykowski pokušava uposliti Lewandowskog, napadača Borussije Dortmund, no Chalkis, golman Grka, sigurno je izašao na loptu. Dobra prilika za Poljake u petoj minuti. Murawski je odlično tukao sa ruba kaznenog prostora, Chalkis paradom loptu ispod prečke izbacio u korner.

Grci nisu puno pokazali, rijetko su prijetili mladom Arsenalovom golmanu. U 12. minuti Gekas je glavom nakon ubačaja s desne strane tukao, ali traljavi pokušaj odlazi pored gola. Brzo su domaćini uzvratili, Błaszczykowski je bio neprecizan na drugoj strani.

U 14. odlična akcija Poljaka na desnoj strani, Piszczek je oštro centrirao, Lewandowskom malo nedostajalo da glavom loptu zakuca u mrežu Chalkisa. Pokušao je Lewandowski nedugo nakon toga iz okreta, no traljav pokušaj.

I onda u 17. minuti napadač njemačkog prvaka glavom šalje loptu iza leđa Chalkiasa za veliko slavlje crveno-bijelih. Grčki seleketor Fernando Santos brzo je mijenjao, pa je umjesto Avraama Papadopoulosa ušao Kyriakos. U 23. minuti dalekometni pokušaj Katsouranica, prvi udarac Grčke u okvir gola. U finišu prvog dijela dosta uzbuđenja. Perquis je u 37. minuti propustio veoma dobru priliku da udvostruči prednost Poljaka, a u saom finišu Sokratis je pomalo neopravdano isključen. Faulirao je Murawskog i zaradio drugi žuti karotn te su Grci u nastavku morali igrati s igračem manje.

Santos je izvršio i drugu izmjenu na poluvremenu. U igru je ubacio Salpingidisa, koji je nakon šest minuta igre pogodio za 1:1. Tridesetogodišnji PAOK-ov nogometaš je iskoristio nesporazum Wasilewskog i Szczęsnyja te loptu zakucao u praznu mrežu. U 58. minuti Obraniak snažno tuče iz slobodnog udarca, lopta ide metar-dva od lijeve stative grčkog gola.

Samarasu se iznenada ukazala šansa u 63. minuti, ali je s pet metara, iskosa s lijeve strane, pucao preko gola. Na drugoj strani je četiri minute kasnije Rybus pucao glavom pored gola. A onda velika drama u posljednjih 20-ak minuta. Mladi Arsenalov golman Sczesny ruši Salpingidisa u svom šesnaestercu, dobiva crveni karotn i sve se okreće.

Ipak, kapiten Grčke Karagounis nije iskoristio najstrožu kaznu. Rezervni poljski golman Tyton, koji je zamijenio Rybusa, odbranio je njegov udarac.

Salpigidis u 74. pogađa drugi put mrežu domaćina, ali je već bio u nedozvoljenoj poziciji. U 84. Lewandowski iz teške pozicije puca, pogađa vanjski dio mreže. Nešto prije, Polanski je sebi stvorio prostor za udarac, tukao je sa 20-ak metara, grčki golman je bio siguran.

Do kraja utakmice rezultat se više nije podijelio i prvi susret u grupi A okončan je podjelom bodova.